Przypomnijmy, w maju tego roku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie czterem pacjentom przebywającym w śpiączce, ale zachowującym stan świadomości wszczepiono specjalne elektrody. Przepływający przez nie prąd stymuluje rdzeń kręgowy.
Dotychczas operacje wszczepienia takiego stymulatora przeprowadzano jedynie w Japonii. Jeden z twórców tej metody, prof. Isao Morita, przybył wtedy do Polski, by towarzyszyć zespołowi lekarzy prof. Wojciecha Maksymowicza z olsztyńskiego szpitala.
Po około dwóch miesiącach od zabiegów, zespół dowodzony przez profesora Maksymowicza poinformował, że seria specjalistycznych badań potwierdziła iż u pacjentów po wszczepieniu stymulatora pojawiła się większa reaktywność mózgu. Od tamtej pory w Olsztynie zabiegowi poddawani byli kolejni pacjenci w śpiączce.
Wczoraj operację przeszedł ósmy już pacjent – Daniel, który w śpiączce jest już 3 lata. Zaraz po nim stymulator wszczepiono Maciejowi, który zapadł w śpiączkę po niedotlenieniu mózgu.
Dzisiaj (22.11.) zabiegowi poddany zostanie kolejny, dziesiąty już, pacjent w śpiączce.
To nie koniec działalności olsztyńskiego szpitala. Jest zgoda komisji bioetycznej na przeprowadzenie w sumie 15 wszczepów. Koszt jednego zabiegu wynosi ok. 60 tys zł. (badania diagnostyczne, stymulator, operacja, pobyt pacjentów w szpitalu, etc.). Całość projektu jest finansowana przez Fundację Akogo, która wspiera też warszawską klinikę Budzik, której celem jest wybudzanie dzieci ze śpiączki. Co ważne - w przyszłym roku właśnie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie otwarta zostanie refundowana z NFZ klinika „Budzik'' dla dorosłych. Przygotowania do uruchomienia kliniki trwają. Adaptowany jest budynek przy ul. Warszawskiej 30 (budynek nr 10) i rozmieszczany pierwszy sprzęt medyczny, m.in. tzw. cyber-oko, które pozwala pacjentom w śpiączce na lepszą komunikację.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz