Z uwagi na sytuację pandemiczną kieleckie zawody odbyły się niestety bez udziału publiczności. Można było je obejrzeć za pośrednictwem transmisji live.
Doskonałe wyniki olsztynianek zostały wykute w Olsztyńskiej Szkole Cheerleaders Soltare pod wodzą dwóch trenerek: Natalii Wasiuk i Patrycji Wieczorek. Złote medale i brązowy zdobyły ich podopieczne w rywalizacji grupowej, natomiast srebrny przypadł Alicji Szałkowskiej za występ indywidualny. Było też jeszcze dobre piąte miejsc grupy Soltare Senior. Impreza, która liczyła ponad 2,5 tys. uczestników, trwała do 6 do 9 maja i została zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie Cheerleaders i Polski Związek Sportowy Cheerleadingu. Była eliminacjami do mistrzostw Europy (2021) roku oraz mistrzostw świata (2022). Ten rodzaj sportowej rywalizacji od 2017 roku został uznany za dyscyplinę wspieraną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, który planuje rozegranie olimpijskiej rywalizacji w roku 2024.
- Jesteśmy dumne i bardzo zadowolone ze wszystkich wyników które osiągnęłyśmy w Kielcach, ale tylko nasze dziewczyny i my wiemy jak było ciężko je osiągnąć - powiedziała nam Natalia Wasiak, uszczęśliwiona wspaniałymi osiągnięciami swoich i Patrycji Wieczorek wychowanek.
I dodała: - Do Kielc pojechaliśmy w grupie liczącej około setki dziewcząt. Wszystkie wracaliśmy do Olsztyna w świetnych humorach. Cieszyliśmy się, że wreszcie takie zawody mogły się odbyć. Poprzednie zostały przeprowadzone on line, a to już nie to. Złoty medal przypadł naszej drużynie w najbardziej prestiżowej konkurencji, bo w odmianie sportowej, która jest już naznaczona mianem olimpijskich. Przypomina wręcz akrobatykę sportową, są salta, podrzuty itp. W tym roku odbędą się mistrzostwa Europy, a jest tak, że ekipa która zdobyła złoto w krajowych mistrzostwach, zostaje z góry zakwalifikowana na takie mistrzostwa. To nasze wielkie marzenie w nich uczestniczyć, ale koszty są bardzo duże. Zobaczymy.
Polski Związek Sportowy Cheerleadingu powstał w marcu 2018 roku. Była to odpowiedź na rosnące w Polsce zainteresowanie tą dyscypliną sportu. Jednym z priorytetów związku jest powołanie i przygotowanie kadry narodowej do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich, mistrzostw świata i Europy.
Ten sport zrodził się w USA w latach 80. XIX wieku. Podczas meczu futbolu amerykańskiego na Uniwersytecie Princeton, jego studenci i studentki wspierali okrzykami i tańcem uniwersytecki zespół. W roku 1884 ta forma dopingu przeniosła się na Uniwersytet w Minnesocie, gdzie bardzo szybko zaszczepiła się w ideę dopingowania głównie futbolistów grających owalna piłką.
Lech Janka
Komentarze (7)
Dodaj swój komentarz