Na udostępnionej przez Polskie Koleje Państwowe S.A. liście czynnych dworców w Polsce pod zarządem spółki znajduje się 646 obiektów. Około 40 proc. z nich jest otwarta przez całą dobę. Chodzi o dworce w dużych miastach - Warszawa, Kraków czy Wrocław ale też w mniejszych miejscowościach – Osowiec, Krzyż Wielkopolski, Knyszyn.
W Olsztynie dworzec tymczasowy przy nowobudowanym Dworcu Głównym i Dworzec Zachodni pozostają otwarte w godzinach 4:30-23:00.
- Godziny otwarć dworców są dostosowane do liczby podróżnych oraz rozkładu jazdy pociągów – przekazała nam Agnieszka Jurewicz z Biura Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji PKP S.A. - Zgodnie z tymi ustaleniami otwarcie dworca następuje minimum 15 minut przed pierwszym pociągiem w rozkładzie i 15 minut po ostatnim pociągu. Zamknięcie dworca na noc umożliwia usuwanie ewentualnych awarii, drobnych napraw, konserwacji czy też sprzątanie dworca. Pozwala także ograniczyć problem przebywania na dworcu w godzinach nocnych osób niepożądanych, w tym bezdomnych.
Najwcześniejszy pociąg ze stacji Olsztyn Główny odjeżdża o godzinie 5:03 i obiera kierunek Kraków. Ostatnim planowym odjazdem w ciągu dnia jest osobówka do Iławy (o 21:04). Życie na dworcu zamiera jednak ponad godzinę później, kiedy na stację wjeżdża pośpieszny ze Szczecina (22:48).
W dobie wysokich cen energii elektrycznej naszą Czytelniczkę zaniepokoił też fakt, że na Dworcu Zachodnim w godzinach nocnych ma świecić się światło. „A tyle się mówi, że PKP podobno oszczędza energię” - dziwi się olsztynianka.
W PKP tłumaczą, że chodzi o względy bezpieczeństwa.
- System oświetlenia sterowany jest przez czujkę zmierzchową, która reguluje natężenie oświetlenia na dworcu. Spowodowane jest to względami bezpieczeństwa. W przeszłości na tym dworcu dochodziło do licznych zdarzeń niebezpiecznych, w tym aktów wandalizmu. Z uwagi na to oświetlenie dworca jest włączone w porze nocnej – wyjaśniła Jurewicz.
Komentarze (24)
Dodaj swój komentarz