1. Wiek kierowcy
Pierwszym i najważniejszym warunkiem wypożyczenia pojazdu jest odpowiedni wiek kierowcy. W Polsce samochodu nie wypożyczą nastolatki. Minimalny wiek kierowcy jest zapisany w regulaminie wypożyczalni i zazwyczaj wynosi 21 lat. Z drugiej jednak strony warto wiedzieć, że niektóre wypożyczalnie wynajmują auta kierowcom, którzy nie ukończyli określonego w regulaminie wieku, aczkolwiek wiąże się to jednak z dodatkową opłatą.
2. Staż
Drugim ważnym elementem jest staż kierowcy wynajmującego pojazd. Wiele wypożyczalni określa minimalny okres posiadania uprawnień do kierowania autem. Tym samym, jeśli zdałeś egzamin trzy miesiące temu, możesz mieć problem z wynajęciem samochodu.
3. Dokumenty
Kierowca chcący wypożyczyć pojazd musi mieć ze sobą co najmniej dwa dokumenty potwierdzające jego tożsamość. Jednym z nich jest prawo jazdy, zaś drugim dowód osobisty lub paszport.
4. Karta kredytowa
W dużej części polskich wypożyczalni samochodów można płacić za wynajem kartą kredytową, natomiast płatność gotówką jest ograniczona. Wiąże się to m.in. z faktem, iż podczas wypożyczania pojazdu na karcie kredytowej blokowane są pieniądze, które stanowią kaucję za auto. Po oddaniu samochodu oraz opłaceniu należności blokada na karcie kredytowej zostaje zwolniona i można swobodnie korzystać z pieniędzy znajdujących się na koncie.
5. Opłaty
Oddając samochód do wypożyczalni otrzymasz rachunek. Będzie się na nim znajdowała opłata za wynajem, ale to nie jedyny składnik kwoty jaką przyjdzie Ci zapłacić. Na liście opłat dodatkowych znajdują się takie pozycje jak np. opłata za dodatkowego kierowcę, opłata za specjalistyczny sprzęt, koszt benzyny – jeśli pojazd wrócił do wypożyczalni z pustym bakiem albo koszt mycia, w przypadku gdy auto wróciło zabrudzone. Bywa, że opłaty dodatkowe stanowią większą część rachunku za wynajęcie pojazdu.
6. Ograniczenie opłat
W przypadku wypożyczania samochodów można nieco ograniczyć kwotę na rachunku. Wśród najlepszych sposobów jest wcześniejsze zarezerwowanie pojazdu przez internet np. za pośrednictwem strony www.exel.gda.pl. Dzięki zgłoszeniu rezerwacji z kilkudniowym wyprzedzeniem można liczyć nawet na kilkanaście procent zniżki. Podobnie jest w przypadku wypożyczania dodatkowego sprzętu. Warto ten ruch dobrze przemyśleć, ponieważ wynajęcie bagażnika na dach albo uchwytów na rower może być jedną z większych pozycji na rachunku. Warto też pamiętać o tym, by oddać samochód w takim stanie w jakim się go zabrało tzn. czysty i z pełnym bakiem. Jeśli kierowca tego nie dopilnuje będzie musiał pokryć koszty mycia i tankowania. Warto przy tym dodać, że ryczałt pobierany za benzynę i mycie jest znacznie wyższy niż samodzielne doprowadzenie auta do porządku.
Wypożyczanie samochodów jest bardzo wygodne i warto z tej opcji korzystać. Niestety trzeba wiedzieć, że każda wypożyczalnia ma swój regulamin, w którym określa warunki wynajmu. Jeśli ich nie spełniamy, nie ma szans na wynajęcie pojazdu. Warto też pamiętać, że wypożyczenie samochodu jest dość kosztowne. Można wprawdzie znacznie ograniczyć koszty najmu, aczkolwiek trzeba wiedzieć jak to zrobić.
Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Exel – Wypożyczalnia samochodów Gdańsk lidera branży na terenie woj. Pomorskiego.
A | A | A
Data dodania: 2017-08-25 08:15
ck
Sześć rzeczy, o których musisz wiedzieć wynajmując samochód
Wakacje w pełni, a to najlepszy czas dla wypożyczalni samochodów. Zjawiają się klienci z całej Polski ale również spoza jej granic, aby wynająć auto na kilka dni i móc swobodnie zwiedzać okolicę. Niestety nie wszyscy kierowcy są gotowi do wynajęcia pojazdu. Dlatego w kilku punktach opiszemy to, co każdy najemca samochodu wiedzieć powinien.
reklama
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz