Nasi czytelnicy mieli okazję wziąć udział w szkoleniu, które poprowadził Maurycy Seweryn, jeden z trzech najlepszych ekspertów w Polsce ds. wystąpień publicznych i mowy ciała. Wśród uczestników spotkaliśmy również samorządowców z Warmii i Mazur.
O wrażenia po szkoleniu zapytaliśmy Jacka Wiśniowskiego burmistrza Lidzbarka Warmińskiego.
Aż 9 na 10 osób boi się wystąpień publicznych. Co więcej Polacy w badaniach na temat komunikacji interpersonalnej stawiają wystąpienia na pierwszym miejscu. Czy Pan również boi się wystąpień publicznych?
Strach jest częścią naszego życia ważne, aby z tym uczuciem się oswoić. Pierwsze moje wystąpienia publiczne paraliżowały mi mięśnie powodując drgania rąk czy też nóg. Pomimo przygotowania się merytorycznego nie byłem w stanie poukładać tego w logiczną całość. Brakowało słów i często powtarzałem myśl. Jest jednak złota zasada – trening czyni mistrza. Mam nadzieję, że w przyszłości osiągnę taki stopień umiejętności, że trema będzie działała na mnie motywująco.
Jest Pan doświadczonym managerem. Jak bardzo Akademia Mówcy i Prezentera poprawiła Pana system prezentacji u klienta?
Czy jestem doświadczonym managerem? Sądzę, że to początek drogi. Akademia Mówcy i Prezentera prowadzona przez p. Maurycego Seweryna, jest kolejnym etapem. Umiejętności nabyte podczas szkolenia, dały mi większą pewność siebie podczas wystąpień. Miałem okazję sprawdzić to już w następny dzień po szkoleniu – jest dobrze. W wielu wypadkach przekaz niewerbalny, postawa, mimika twarzy, jest źródłem naszego sukcesu lub porażki. Podczas szkolenia prowadzący umiejętnie wskazywał popełniane przez nas błędy oraz korygował je indywidualnie z każdym.
Mowa ciała wpływa aż w 93 procentach na ocenę naszej osoby przez partnera rozmowy. W których aspektach życia najbardziej wykorzysta Pan szkolenie z tej tematyki?
Źródłem prawidłowego przekazu jest umiejętność trafnego dopasowania się do odbiorcy poprzez postawę i treść słów. Tego uczyliśmy się na szkoleniu Akademia Mówcy i Prezentera. Charakter mojej pracy oraz zaangażowanie w życie publiczne daje mi szanse na częste sprawdzanie i doskonalenie swojego warsztatu mówcy. Dopasowanie się poprzez postawę ciała, radzenie sobie z rękoma czy też mimika twarzy są rzeczami ważnymi w prawidłowej komunikacji i odbiorze przekazywanych treści. Nie tylko wystąpienia publiczne są okazją do wykorzystania nabytych podczas szkolenia umiejętności. Częste negocjacje z partnerami publicznymi czy też prywatnymi wymagają znajomości mowy ciała. Sukces w rozmowach to składowa wielu elementów komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Reasumując, nabyte umiejętności można wykorzystać w życiu zawodowym jak i prywatnym, w różnych okolicznościach.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz