Dziś jest: 21.11.2024
Imieniny: Janusza
Data dodania: 2020-10-12 08:35

Redakcja

Szlak Świętej Warmii został otwarty w sobotę

Szlak Świętej Warmii został otwarty w sobotę
Pierwsi turyści na Szlaku Świętej Warmii
Fot. Biuro prasowe starostwa powiatowego w Olsztynie

Grupa miłośników wędrówek oraz profesjonalnych przewodników turystycznych zainaugurowała w sobotę Szlak Świętej Warmii - nowy produkt turystyczny opracowany przez olsztyńskie starostwo. W Bałdach, będących historycznymi „wrotami“ do naszego regionu, powitał wszystkich starosta olsztyński Andrzej Abako.

reklama

Katolickość Warmii to oczywiście nie tylko dzieje biskupów czy kapituły, ale żywa wiara zwykłych mieszkańców – Wiara była obecna we wszelkich zachowaniach człowieka. Z tym rejonem wiąże się też wielki kult maryjny – tłumaczy historyk Warmii dr Jan Chłosta

- czytamy w katolickim portalu Gościa Warmińskiego. Stąd właśnie pochodzi historyczna nazwa „Święta Warmia“ - związana z ponad 1600 przydrożnych kapliczek powstających przy warmińskich drogach od XVII wieku oraz łosierami - bosymi pielgrzymkami do jednego z warmińskich sanktuariów.

Do tej odwiecznej tradycji nawiązało w tym roku olsztyńskie starostwo opracowując nowy produkt turystyczny pod nazwą Szlak Świętej Warmii. Jest to atrakcyjny dla miłośników wędrówek sposób poznawania piękna przyrody oraz znakomitych zabytków naszego regionu. Szlak jest dość długi, więc Mazury PTTK, organizator wydarzenia, podzielił ją na trzy części. W sobotę chętni zwiedzili Bałdy i wrota Warmii, przez które z Warszawy przybywali do swojej diecezji biskupi warmińscy. Tu z upominkami czekali na nich Andrzej Abako, starosta olsztyński oraz Jerzy Laskowski, przewodniczący Rady Powiatu w Olsztynie.

– To doskonały pomysł, by wyspecjalizować się w przekazywaniu wiedzy o Warmii, która z powodów czysto marketingowych nazywana jest często Mazurami, a przecież jest odrębną, ciekawą, bo o bogatej historii i tradycji, krainą – stwierdził Jerzy Laskowski. – Żyjemy w pięknym regionie. Trochę Mazury nas zdominowały, więc musimy o swoją warmińskość powalczyć. Mam nadzieję, że wspólnie będziemy budowali tożsamość Warmii – dodał Andrzej Abako, przekazując uczestnikom wyprawy inaugurującej nowy szlak turystyczny pamiątkowe gadżety oraz turystyczny przewodnik po szlaku, a także Warmiński Chleb Pielgrzyma.

Stamtąd wyprawa ruszyła do słynnego anktuarium w Gietrzwałdzie, w którym każdego roku milion pątników powierza swoje sprawy opiece Matce Boskiej, oraz do Sanktuarium Najświętszego Sakramentu i Męki Pańskiej w Głotowie. Kalwaria głotowska to dzisiaj jedna z najpiękniejszych świątyń w Polsce, którą można odwiedzać przez cały rok. Kolejnym przystankiem było Dobre Miasto i kościół Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych.

Jedni - turyści - przyjechali w sobotę tylko na zwiedzanie, jednak przewodnicy wzięli udziała w wyprawie przede wszystkim w celach szkoleniowych. Podczas sobotniej wyprawy połębiali wiedzę na temat lokalnych atrakcji, by jeszcze ciekawiej opowiadać o historii tej krainy.

Alicja Opalińska, przewodnik PTTK, stwierdziła, że jej zdaniem jest zapotrzebowanie na takie tematyczne wycieczki. – Dzisiejsza to początek promocji Szlaku Świętej Warmii. Chcemy pokazać turystom jak Warmia kiedyś brzmiała. To okazja, by mieszkańcy regionu poznali historię swojej małej ojczyzny. Mam nadzieje, że przyjdą lepsze czasy, pandemia nas opuści i będziemy mogli pokazać warmińską różnorodność turystom z Polski. Warto tę ziemię poznawać.

Kolejne wycieczki zaplanowano na najbliższe dwie soboty: 17 października na trasie: Olsztyn-Tłokowo - Św. Lipka - Reszel - Bisztynek - Stoczek - Warmiński - Lidzbark-Warmiński - Olsztyn, a 24 października na trasie: Olsztyn - Krosno - Chwalęcin - Pieniężno - Frombork - Braniewo - Olsztyn.

łcp

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl