Mural jest efektem pracy zespołu pod kierunkiem Dawida Gołębiowskiego, artysty rzeźbiarza, który pracuje także jako pedagog w olsztyńskim Pałacu Młodzieży. Postaci, które pojawiły się na ścianach „Humana”, nie są przypadkowe.
– Uznaliśmy, że w naszym otoczeniu nie może zabraknąć Witolda Gombrowicza, jednego z największym wolnomyślicieli XX wieku, wybitnej polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej, której poezja tłumaczona jest na kilkadziesiąt języków oraz warmińskiej poetki Marii Zientary-Malewskiej – w tym roku obchodzimy 120. rocznicę jej urodzin i 40. rocznicę śmierci – wyjaśnia dr hab. Joanna Chłosta-Zielonka, prof. UWM i prodziekan ds. rozwoju i promocji Wydziału Humanistycznego.
Wpływ na wybór osób, które utworzyły mural miała też społeczność Wydziału Humanistycznego. W głosowaniu, które odbyło się na Facebooku, zwyciężyły kandydatury niemieckiego filozofa Immanuela Kanta oraz angielskiej pisarki i feministki Virginii Woolf. Pokonały one takie osobistości jak Bolesław Chrobry, Johann Gottfried Herder czy Maria Konopnicka.
Projektując mural, Gołębiowski uwspółcześnił jego wymowę. Dlatego Szymborska „pozuje” z telefonem, a Kant trzyma w rękach reklamówkę i papierową torbę, w której mogłoby się zmieścić np. jedzenie z fast-foodowej restauracji. Wszystkie postaci ubrane są w stroje, których próżno szukać na archiwalnych zdjęciach czy malowidłach z ich podobiznami.
To kolejny mural, który pojawił się na terenie miasteczka akademickiego. W związku z kopernikańskim rokiem 2023 na jednej ze ścian akademika nr 2, który znajduje się w samym centrum Kortowa, pojawił się mural przedstawiający astronoma jako studenta UWM [Nowy mural w Kortowie przedstawia Mikołaja Kopernika jako studenta UWM].
Niedługo później Dom Studencki nr 8 ozdobiono muralem z hasłem „Kortowo – moje miejsce na ziemi” [W Kortowie głowa może odpocząć. Nowy mural na akademiku UWM]. Autorką obu tych projektów jest Małgorzata Śpiewak.
Komentarze (10)
Dodaj swój komentarz