Data dodania: 2011-03-09 12:12
Ostatnia aktualizacja 2014-07-15 11:13
Tajemnicza szachownica przy ulicy Sikorskiego
Czym jest ''szachownica'' ułożona na asfaltowej ścieżce przy skrzyżowaniu al. Sikorskiego z ul. Wańkowicza? Jej przeznaczenie nie jest tajemnicą dla Mirosława Arczaka - olsztyńskiego społecznika walczącego o dostosowanie miejskiej infrastruktury dla olsztyńskich rowerzystów.
Jak się okazuje wyróżnione pola tejże "szachownicy" to próbki nawierzchni o nazwie TerraWay, której zastosowanie planuje się przy budowie części dróg rowerowych wzdłuż brzegów Jeziora Długiego w Olsztynie. O te właśnie próbki nawierzchni wnioskował Mirosław Arczak podczas prac nad poprawą projektu budowy dróg dla rowerzystów wzdłuż Jeziora Długiego. Sprzeciw mieszkańców miasta wywołał bowiem wstępny pomysł stworzenia tam dróg asfaltowych. Mirosław Arczak - pełnomocnik prezydenta ds. rowerowych, chciał, byśmy zobaczyli jak rzeczywiście, w praktyce sprawuje się nawierzchnia TerraWay i czy będzie ona w stanie spełniać swoje zadania później wokół Jeziora Długiego.
Nowa - testowana właśnie - nawierzchnia jest niejako "ekologicznym", nieinwazyjnym i estetycznym zamiennikiem planowanej wcześniej nawierzchni. Ale czy rzeczywiście nada się na materiał do budowy dróg rowerowych?
Jak twierdzą jednak społecznicy z ''Rowerowego Olsztyna'' wygląd nawierzchni TerraWay nie różni się zbytnio od nawierzchni bitumicznej w naturalnym kolorze, zwłaszcza po okresie pierwszej świeżości, czyli w trybie normalnego utrzymania - odśnieżania czy usuwania piasku. Warto również zwrócić uwagę na to, że utrzymanie pierwotnych właściwości i estetyki TerraWay wymaga bardzo starannego mycia, które w warunkach ogólnych niedoborów finansowych (i na bazie licznych doświadczeń z niedoskonałym odśnieżaniem czy sprzątaniem istotnych/reprezentacyjnych części miasta) może być w Olsztynie szybko zaniechane. Koszt położenia warstwy TerraWay to również nie mało, bo około 150 zł/m2.
Czy testowana nawierzchnia zostanie wykorzystana przy budowie części dróg rowerowych wzdłuż brzegów Jeziora Długiego w Olsztynie? Zobaczymy.
Źródło: rowerowy.olsztyn.pl/własne
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz