Nowy projekt powstał z inicjatywy samorządu województwa oraz olsztyńskiego teatru i ma na celu ułatwienie dostępu do wydarzeń kulturalnych dla uczniów z regionu warmińsko-mazurskiego. Dzięki temu dzieci oraz młodzież będą miały możliwość uczestniczenia w spektaklach teatralnych. To także forma edukacji kulturalnej.
- Wielokrotnie powtarzałem, że chcemy, aby region rozwijał się w sposób równomierny, a także, aby oferta kulturalna była dostępna dla wszystkich mieszkańców, a szczególnie tych młodszych – mówi marszałek Marcin Kuchciński. - Edukacja, pokazywanie i możliwość dotykania sztuki, to jest dla nas inwestycja.
I dodaje: - Cieszę się, że możemy wdrożyć tę inicjatywę – "Teatr Dostępny". Dzięki temu młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych będzie mogła skorzystać na preferencyjnych warunkach z oferty naszego teatru, przyjeżdżać tutaj i oglądać wyjątkowych artystów czy twórców.
Cena biletu w ramach projektu wynosi 1 zł brutto na uczestnika, w tym opiekuna. Pozostała część kwoty będzie dofinansowana. Może z tego skorzystać każdy uczeń z województwa raz w semestrze szkolnym, a także grupy szkolne.
- Ten program będzie swego rodzaju "tarczą", która będzie chroniła naszą młodzież przed wykluczeniem kulturalnym – twierdzi Maria Bąkowska. - Dedykujemy projekt dzieciom, które mieszkają daleko, które są czasami społecznie wykluczone. Myślę, że obcowanie z kulturą ubogaca każdego z nas - także młode pokolenie, od którego będzie zależała nasza przyszłość.
Program "Teatr Osiągalny" trwa do końca 2025 roku lub do wyczerpania środków.
- Inicjatywa jest adresowana do młodych ludzi z całego województwa. Policzyliśmy, że z tej oferty skorzysta w tym roku 8 tys. uczniów i uczennic – podkreśla dyrektor teatru, Paweł Dobrowolski. - Młodzi widzowie to znacząca część widzów Teatru Jaracza. Z naszych badań wynika, że jest to 1/3 widzów.
I kontynuuje: - Dotychczas problemem było wykluczenie komunikacyjne, z którym często mierzą się uczniowie z tych najbardziej odległych zakątków województwa. Głównie z myślą o nich został wdrożony ten program, ale otwieramy się na wszystkich młodych widzów.
W przygotowanym repertuarze znajdą się m.in. lektury – np. "Balladyna" oraz "Wesele". Na 2025 rok zaplanowano także premierę "Krzyżaków". Będzie to okazja do odkrycia na nowo polskiej literatury. Prócz klasycznych pozycji teatr proponuje także ważną tematykę zdrowia psychicznego w spektaklu pt. "Jak płakać w miejscach publicznych", opartym na książce Emilii Dłużewskiej. o tym samym tytule.
Projekt zakłada, że pierwszeństwo w zgłoszeniach będą miały placówki szkolne z najmniejszych oraz najbardziej oddalonych miejscowości. Decyduje również kolejność zgłoszeń i dostępność miejsc. Aby szkoła mogła wziąć udział w programie, należy złożyć formularz zgłoszeniowy (papierowo lub elektronicznie na adres mailowy [email protected]). Musi on zawierać imienną listę uczniów. Po akceptacji zgłoszenia, teatr ustali ze szkołą termin spektaklu.
Program "Teatr Osiągalny. Teatr Jaracza dla szkół Warmii i Mazur" jest finansowany ze środków samorządu województwa warmińsko-mazurskiego. Przeznaczona w tym celu dotacja wynosi 250 tys. zł.
Warto wspomnieć, że w 2025 roku olsztyński teatr obchodzi 100. rocznicę działalności. Powstał w 1925 roku jako dar dla Olsztyna (wcześniej Allenstein) za zwycięstwo w plebiscycie (w 1920 roku – przyp. aut.). Do 1945 roku grano przedstawienia w języku niemieckim, natomiast 18 listopada tamtego roku, na scenie po raz pierwszy pojawiła się sztuka w języku polskim. Od 1946 roku instytucja funkcjonuje jako Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie.
Komentarze (5)
Dodaj swój komentarz