Historia instytucji
Teatr Warmii i Mazur im. Stefana Jaracza w Olsztynie założono w 1925 r. jako Treudank-Theater. Instytucja stanowiła podarunek dla mieszkańców miasta za lojalność wobec Niemiec po plebiscycie z 1920 r. Teatr funkcjonował pod wskazaną nazwą do 1945 r. We wskazanym okresie sztuki wystawiano wyłącznie w języku niemieckim.
Teatr zaczął funkcjonować jako polska scena po II wojnie światowej. 18 listopada 1945 r. zainaugurowano ten etap premierą spektaklu pt. „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
W 1946 r. instytucja zyskała imię wybitnego reżysera teatralnego i aktora, Stefana Jaracza. Warto podkreślić, że znaczną wolę w rozwoju teatru odegrał ówczesny dyrektor placówki, Aleksander Sewruk (od 1991 r. przy teatrze funkcjonuje studium aktorskie jego imienia).
W roku 2006 r. na mocy porozumienia ministra kultury i marszałka województwa warmińsko-mazurskiego „Jaracz” stał się pierwszą narodową instytucją kultury w Polsce północno-wschodniej.
„Setka Jaracza”
Inauguracja stulecia „Jaracza” odbyła się 28 grudnia premierą spektaklu pt. „Setka Jaracza, czyli (prawie) sto sposobów na setne urodziny”. Warto pokreślić, że z tej wyjątkowej okazji instytucja kultury przygotowała szereg wydarzeń artystycznych.
„Setka Jaracza” wraca na deski teatru już od 14 lutego br. Dostępność biletów nasi Czytelnicy mogą sprawdzić tutaj. Co ciekawe, autorem sztuki jest aktor i artysta kabaretowy, Szymon Jachimek. Z kolei za reżyserię odpowiada Rafał Szumski, również posiadający doświadczenie w komedii. Spektakl stanowi połączenie wspomnień dorobku teatru poprzez formę autoironii. Sztuce towarzyszy również muzyka na żywo.
- Mamy bardzo dużo piosenek, tzw. coverów, napisanych tekstami specjalnie na tę okazję, więc nawiązują do teatru, ale też do samego Olsztyna. Przekrój muzyki jest naprawdę duży, od biesiady do muzyki jazzowej – wyjaśnił w rozmowie z Radiem Olsztyn kompozytor i aranżer, Marcin Nagnajewicz.
Co jeszcze czeka widzów w nowym roku?
Przedstawiciele teatru śpieszą z odpowiedzią. W repertuarze pojawią się różnorodne spektakle – od klasyki, przez współczesne dramaty, po taneczno-koncertowe widowiska. To następujące propozycje:
-
„Wszystko na darmo” – niepokojąca opowieść o życiu w cieniu wojny;
-
„Mitologia. Nie-boginie” – współczesne spojrzenie na mity i ich bohaterki;
-
„Susan Sontag” – niezwykły portret jednej z ważniejszych postaci współczesnej kultury;
-
„Opętani” – humorystycznie, zgoła absurdalnie, z dodatkiem zjawisk nadprzyrodzonych;
-
„Czas porzucenia” – intymna historia o walce z kryzysem i poszukiwaniu własnej siły;
-
„Poruszony las” Olsztyńskiego Teatru Tańca – taneczna instalacja kierowana do dziecięcej publiczności (od niemowląt do 2,5-latków);
-
„Wesele” – ponadczasowa klasyka z muzyką na żywo;
-
„Czego nie widać” – przezabawna komedia ukazująca kulisy pracy w teatrze;
-
„Nie smućcie się. Ja zawsze będę z Wami” – o tym, jak trudno jest udźwignąć ciężar cudu.
Pełen repertuar znajduje się na stronie internetowej teatru Jaracza.
Komentarze (3)
Dodaj swój komentarz