Gazu w Polsce nie brakuje. Dziennik „Rzeczpospolita” podał, że magazyny są wypełnione niemal w 100 proc. Dlaczego zatem wzrosną ceny? Chodzi o ograniczoną podaż, która spowodowała skokowy wzrost cen. Od początku 2021 roku podwyżka gazu kupowanego w hurcie wzrosła do 200 proc.
– Kolejna podwyżka taryfy na gaz jest nieunikniona. Będziemy starali się ten wniosek składać w taki sposób, by wzrost ceny był jak najmniej dotkliwy dla gospodarstw domowych. Oczywiście w rękach prezesa URE jest decyzja, w jakiej skali będzie podwyżka — powiedział dziennikarzom prezes PGNiG Paweł Majewski w kuluarach Kongresu 590.
Onet podał, że w połowie września Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził podwyżkę cen gazu o 7,4 proc. dla wszystkich grup taryfowych w PGNiG Obrót Detaliczny, która obejmuje wyłącznie gospodarstwa domowe. Zmiany weszły w życie od października i będą obowiązywały do końca br.
To już trzecia podwyżka taryfy w tym roku. Pierwsza miała miejsce w kwietniu, a druga w lipcu (o 12,4 proc.).
Powodem podwyżek jest wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii.
Ekonomiści podkreślili, że w przyszłym roku w związku z podwyżką cen gazu, wzrosną także ceny produktów żywnościowych w sklepach, ponieważ droższe będą nawozy sztuczne. Rosnące ceny gazu uderzą także w rynek przetwórców żywności.
Gaz jest bowiem wykorzystywany do wytwarzania ciepła technologicznego, które jest potrzebne do obróbki termicznej żywności, chłodzenia, odtłuszczania czy czyszczenia linii technologicznych.
– Wiele zakładów przetwórczych zainwestowało w instalacje oparte na wykorzystaniu gazu ziemnego ze względów środowiskowych, dążąc do redukcji śladu węglowego i obniżenia kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2. Gaz jest także wykorzystywany szeroko w całym łańcuchu produkcji żywności, zaczynając od produkcji nawozów, produkcji rolnej, półproduktów i dodatków do żywności, a kończąc na transporcie – powiedział w rozmowie z portalem Business Insider Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.
Dodał, że firmy produkujące żywność będą musiały podnieść ceny, aby nie zbankrutować.
Komentarze (29)
Dodaj swój komentarz