W październiku 2023 wiceprezes Sądu Rejonowego w Olsztynie przedstawił w piśmie opinię dotyczącą potrzeb instytucji w zakresie wykonywania pracy przez skazanych na terenie miasta Olsztyna na 2024 rok. W projekcie uchwały rady miasta czytamy, że przewidywana liczba skazanych wynosi 645 osób.
Według polskiego prawa osoba skazana na karę ograniczenia wolności musi poświęcić od 20 do 40 godzin miesięcznie na wykonanie nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne. Miejsca, w których mogą to wykonać wskazywane są przez lokalne władze - tak też dzieje się w przypadku Olsztyna.
Skazani będą wykonywać prace porządkowe oraz konserwatorskie m.in. w Olsztyńskim Centrum Pomocy Dziecka, szkołach, przedszkolach miejskich, Polskim Komitecie Pomocy Społecznej czy schronisku dla zwierząt.
Uchwała wyznacza także miejsca, gdzie kary ograniczenia wolności wykonywać mogą nieletni. W tym przypadku przewidywana liczba skazanych wynosi 8 osób. Według przepisów zastosowana wobec nieletnich kara nie może przekraczać łącznie 20 godzin i nie może być rozłożona na dłużej niż 6 miesięcy. Władze miasta przekazują, że osoby takie kierowane być powinny do prostych prac fizycznych, takich jak prace porządkowe, konserwatorskie i pomocowe.
Wyznaczone zakłady pracy w 2024 roku będą mogły przyjąć 1 956 skazanych - około trzy razy więcej, niż wynika z potrzeb sądu rejonowego.
Komentarze (7)
Dodaj swój komentarz