Choć w znacznej części torowiska w Olsztynie zostały poza jezdnią, w kilku miejsca trasy tramwajów i aut krzyżują się. To właśnie tu – kierowcy nie wiedzą w jaki sposób się zachować, co można było obserwować podczas jazdy testowych tramwajów. Nowością są również przystanki wiedeńskie, które polegają na wyniesieniu jezdni do poziomu chodnika w miejscu, w którym zatrzymuje się tramwaj.
- Warto dlatego zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami związanymi z ruchem tramwajów, które przygotowali olsztyńscy policjanci.
- Pamiętajmy, że zawsze pierwszeństwo na drodze ma pojazd jadący swoim pasem ruchu – co oznacza, że jeśli chcemy zmienić zajmowany pas ruchu musimy ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu pasem ruchu, na który chcemy wjechać.
- Pamiętajmy, że na skrzyżowaniach równorzędnych tramwaje mają zawsze pierwszeństwo przejazdu.
- Zabrania się zatrzymania pojazdu na przejeździe kolejowym i tramwajowym.
- Podczas włączania się do ruchu tramwaje obowiązują te same przepisy co inne pojazdy tzn., że kierowca tramwaju musi ustąpić pierwszeństwa przejazdu samochodom jadącym po drodze, na którą chce wjechać.
- Należy zwrócić szczególną uwagę na pojawiające się nowe oznakowanie pionowe, poziome, oraz specjalną sygnalizację tramwajową.
- Pojazd szynowy może być wyprzedzany tylko z prawej strony
- Zatrzymanie samochodu dojeżdżającego do wysepki tramwajowej musi odbywać się na wysokości ostatniego wagonu tramwaju. Nawet jeśli kierowca samochodu nie widzi w tym momencie pieszych czy pasażerów wsiadających bądź wysiadających z tramwaju, kierujący pojazdem jest obowiązany do bezwzględnego zatrzymania.
- Zachowanie się podczas przejeżdżania obok oznaczonego przystanku tramwajowego nie znajdującego się przy chodniku. Pojazdy muszą zatrzymać się w takim miejscu aby zapewnić pasażerom bezpieczne wejście i wyjście z tramwaju.
- Kierujący pojazdem znajdującym się na części jezdni, po której jeżdżą pojazdy szynowe jest obowiązany ustąpić miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi szynowemu.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz