Głównym celem zamówienia jest wykonanie 500 badań ankietowych podróży i zachowań komunikacyjnych mieszkańców Olsztyna oraz sąsiednich gmin w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego wraz z raportem końcowym.
Jak czytamy w zamówieniu - celem badań jest uzyskanie wiedzy o zachowaniach komunikacyjnych mieszkańców Olsztyna i sąsiednich gmin, określenie potrzeb transportowych mieszkańców na użytek studiów, planów i projektów dotyczących rozwoju systemu transportowego, ułatwienie planowania zmian w trasach linii transportu zbiorowego w kontekście rozbudowy sieci komunikacji tramwajowej, autobusowej, parkingów typu Park&Ride oraz planowania węzłów intermodalnych.
Tego typu badania są pożądane przez mieszkańców. Przypomnijmy, w 2016 roku prezydentOlsztyna zlecił przeprowadzenie konsultacji społecznych na temat "Wielowariantowej koncepcji projektowej w zakresie obsługi osiedli Zatorze, Wojska Polskiego i Podleśna (w ujęciu linii tramwajowych i komunikacji autobusowej)".
Celem konsultacji miało być wypracowanie pomysłów na rozwój komunikacji miejskiej na wspomnianych osiedlach w ujęciu linii tramwajowej i obsługi autobusowej.
Władze miasta zakładały bowiem, że w miarę dostępności środków z budżetu Olsztyna i możliwości aplikowania o środki pomocowe z budżetu Unii Europejskiej taka rozbudowa byłaby możliwa do 2027 roku.
Miasto przedstawiło trzy wstępne warianty nowych tras komunikacji miejskiej i to w oparciu o nie przeprowadzone zostało pierwsze spotkanie z mieszkańcami.
Podczas spotkania społecznicy Forum Rozwoju Olsztyna twierdzili, że koncepcja rozwoju komunikacji miejskiej powinna być oparta o badania pokazujące kierunki w jakich poruszają się mieszkańcy. Z takimi argumentami zgodzili się również mieszkańcy Zatorza.
Ostatecznie prezydent uznał, że konsultacje należy odwołać i przygotować całościowy ogląd na sprawy komunikacyjne Zatorza. Taka koncepcja nadal jednak nie powstała.
Komentarze (14)
Dodaj swój komentarz