Ruszyły prace związane z budową węzła przesiadkowego Olsztyn-Śródmieście. Na początek wyburzonych zostanie około 50 garaży. Prace na tym etapie powoli dobiegają końca. Po wyczyszczeniu terenu rozpoczną się prace ziemne. Dokończona zostanie m.in. kanalizacja deszczowa na tym terenie, co jest istotne dla okolicznych mieszkańców i przedsiębiorców, aby w przyszłości nie dochodziło tam do zalewania okolicznych nieruchomości. Kanalizacja została wyznaczona w sugerowanym przebiegu alei cmentarnej, a po wyburzeniu garaży będzie można przeprowadzić odkrywki archeologiczne, które potwierdzą jej przebieg.
Docelowo aleja będzie stanowić ciąg pieszo-jezdny. Będzie to dojazd do miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami oraz do zaplecza Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.
Zgodnie z projektem biura architektonicznego Gadomscy wykonawca będzie miał za zadanie utworzyć park z elementami upamiętniającymi dawny cmentarz. Powstanie tam m.in. Pawilon Pamięci i lapidarium oraz specjalne ścianki upamiętniające ponad 1300 pochowanych tam mieszkańców Olsztyna. Nie zabraknie także ławeczek i innej małej architektury oraz miejsca do montażu stacji roweru miejskiego. Dodatkowo wykonane zostaną różnego rodzaju kompozycje i nasadzenia zieleni.
Formalności związane z budową węzła przesiadkowego Olsztyn-Śródmieście trwały pawie 4 lata. Początki inwestycji sięgają 2018 r., gdy między ul. Partyzantów a Komendą Wojewódzką Policji, ulicą 1 Maja i torami kolejowymi odnaleziono pozostałości po zlikwidowanym w latach 60. ubiegłego wieku cmentarzu ewangelickim.
- To otworzyło ścieżkę do porozumienia trójstronnego z Parafią Ewangelicko-Augsburską i Stowarzyszeniem Święta Warmia. Nad ostatecznym kształtem tego dokumentu dyskutowaliśmy kilka miesięcy, aż udało się wypracować takie zapisy, na które zgodziły się wszystkie strony. Określiły one docelowy wygląd tego miejsca, które w pełnym poszanowaniu dla jego historii uczytelni ten teren – wyjaśnił wtedy Andrzej Karwowski z Urzędu Miasta w Olsztynie.
Wartość inwestycji to ponad 4,6 mln zł brutto. Większość środków pochodzi z funduszy unijnych.
Komentarze (12)
Dodaj swój komentarz