Zmiany, do jakich przygotowuje się ministerstwo edukacji, będą dla szkół prawdziwą rewolucją. Tak dużych zmian, polegających na uproszczeniu podstawy programowej i zastąpieniu "wkuwaniem" informacji wyszukiwaniem i odpowiednią analizą jeszcze w Polsce nie było.
Na stronie ministerstwa znajdziemy dokument zawierający wszystkie przedmioty z wykreślonymi punktami starej podstawy oraz tymi, które resort planuje dodać. Wiele przedmiotów zostanie "odchudzonych" Z podręczników do biologii znikną informacje dotyczące szczegółowych opisów procesów biologicznych. To samo stanie się z chemią i geografią.
Dużą dozą niepewności komentujący obdarzają zmiany w kontekście lektur. Wśród dzieł literatury, które mają być omawiane na lekcjach języka polskiego zabraknie w podstawówce "Reduty Ordona" Mickiewicza czy "Syzyfowych Prac" Żeromskiego. W liceum nie uświadczymy fragmentów "Kroniki Polskiej" Galla Anonima, oraz "Romeo i Julii" Szekspira. Z rozszerzenia zniknie Mrożek, św. Tomasz z Akwinu czy Arystofanes.
Najwięcej zmian dotknie historii. Kontrowersyjny przedmiot historia i teraźniejszość zostanie mocno okrojony o treści nacechowane ideologicznie, stawiające informacje w mocno subiektywnym świetle, co wielu polityków obecnego obozu władzy zarzucało w przeszłości autorowi podręcznika do HiT, Wojciechowi Roszkowskiemu. W planach jest także całkowite usunięcie tego przedmiotu. Pojęcia takie jak system wiedeński, powstanie krakowskie, przejawy odradzania się polskości na Warmii i Mazurach zostaną wycofane z podstawy historii. Kontrowersyjną zmianą jest usunięcie z podstawy programowej określenia "ludobójstwo" w kontekście wydarzeń na Wołyniu w latach 40. XX wieku.
Z dużą dezaprobatą spotkały się także zmiany proponowane w programie nauczania matematyki, gdzie usunięte mają zostać zaawansowane metody zliczania i rachunek prawdopodobieństwa (podstawówka), dzielenie wielomianów przez dwumiany określonej postaci czy rozwiązywanie układów równań składających się z równania liniowego i kwadratowego (liceum i technikum). Sporo zmian polega także na przeniesieniu danych punktów do rozszerzonego programu nauczania.
Proponowane przez resort zmiany konsultowane będą do poniedziałku (19 lutego). Będzie to pierwsza z wielu tur rozmów z środowiskami nauczycieli, akademickimi oraz rodzicami. Proponowane zmiany w wersji przejściowej w życie mają wejść już od roku szkolnego 2024/2025. Jednocześnie trwają prace nad kompleksową reformą, która do szkół podstawowych miałaby wejść w roku 2026/2027, a ponadpodstawowych - od roku 2028/2029.
Komentarze (10)
Dodaj swój komentarz