Kto może głosować?
Wyborcy głosują dziś w lokalach wyborczych, do których rejestru są przypisani. Czynne prawo wyborcze przysługuje obywatelom polskim, którzy ukończyli 18 lat, najpóźniej w dniu głosowania.
Korespondencyjnie czy przez pełnomocnika głos mogą oddać osoby z niepełnosprawnością bądź seniorzy, którzy ukończyli 60 lat. W celu skorzystania z dwóch ostatnich form, należało złożyć właściwy wniosek do urzędu gminy albo przekazać go komisarzowi wyborczemu.
Udając się do lokalu wyborczego, należy pamiętać o zabraniu ze sobą stosownego dokumentu: dowodu osobistego lub paszportu, dzięki któremu poświadczymy komisji swoją tożsamość. Warto pamiętać, iż w tym celu można również skorzystać z aplikacji mObywatel.
Ile kart do głosowania?
Kolejny etap stanowi otrzymanie trzech bądź czterech kart do głosowania, w zależności od obszaru. W przypadku olsztynian (jako mieszkańców miasta na prawach powiatu) będą to trzy karty, natomiast mieszkańców pozostałych miejscowości i gmin – cztery.
Mieszkańcy miast na prawach powiatu będą mogli oddać trzy głosy, odpowiednio na:
- kandydata na włodarza miasta (lista z różowym tłem);
- kandydata do sejmiku województwa (lista z niebieskim tłem);
- kandydata do rady miasta (lista z szarym tłem).
Głosujący w pozostałych jednostkach, innych gminach czy miejscowościach otrzymają dodatkowo kartę, na której pojawią się kandydaci do rady powiatu (lista z żółtym tłem).
Co ciekawe, wyjątkiem od przedstawionej zasady jest Warszawa, ponieważ jej mieszkańcy głosują dodatkowo na czwartej liście na kandydatów do rady dzielnicy.
W jaki sposób głosujemy?
Najważniejszym aspektem jest umieszczenie znaku „X” tylko przy nazwisku jednego kandydata na każdej z list. W innym przypadku głos będzie nieważny. Ważne również, aby pamiętać o właściwym symbolu na karcie. Jeśli postawimy inny znak niż wskazany „X”, np. zakreślimy imię i nazwisko kandydata w kółko, głos również nie będzie ważny. Nie ma obowiązku głosowania na wszystkich kartach.
Brak kontrkandydatów
W 412 gminach w Polsce o fotel wójta, burmistrza czy prezydenta zgłoszono tylko po jednym kandydacie na dany urząd. Opisana sytuacja ma miejsce, np. w gminie Dywity. Na karcie do głosowania znajdziemy wówczas wyłącznie jedno nazwisko, a pod nim dwie kratki: „TAK” i „NIE”. Takie rozwiązanie daje mieszkańcom możliwość do przedstawienia subiektywnej opinii, podobnie jak w referendum.
Jeżeli kandydat uzyska więcej niż połowę ważnie oddanych głosów, zostanie obsadzony na danym stanowisku. W innej sytuacji włodarza wybiera rada gminy/ miasta w nowym składzie w tajnym głosowaniu bezwzględną większością głosów.
Czy można głosować za granicą?
Warto pamiętać, że w przypadku wyborów samorządowych mieszkańcy mogą oddać głos wyłącznie na terenie swojego okręgu wyborczego. Nie istnieje także możliwość uzyskania zaświadczenia o prawie do głosowania (jak w przypadku wyborów parlamentarnych) czy jednorazowej zmiany miejsca głosowania.
Wyniki
Rezultaty głosowania ogłaszają przedstawiciele terytorialnych komisji wyborczych po zatwierdzeniu protokołu przez komisarza.
Natomiast jak wynika z informacji Krajowego Biura Wyborczego, zbiorcze wyniki głosowania mogą zostać ogłoszone przez Państwową Komisję Wyborczą w środę 10 kwietnia.
Przypominamy, iż II tura wyborów samorządowych odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia br.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz