— Nie miałam żadnych wątpliwości, ponieważ Irenka ma wielkie serce dla ludzi — mówi Halina Ciunel, radna KO i przewodnicząca Komisji Promocji i Współpracy z Zagranicą. — Jestem radną od 14 lat i w tym czasie obserwowałam, jak nasza znakomita aktorka angażuje się w pomoc dla różnych osób. Ileż to razy dzwoniła do mnie, że kolejna osoba potrzebuje wsparcia. Miała wręcz taki drugi „etat“ - oczywiście wykonywany społecznie: „pomaganie ludziom“. To wyróżnienie będzie dla niej naprawdę zasłużone.
Do zdania koleżanki z NKO przyłącza się radny Tomasz Głażewski: — Cieszę się, że ta inicjatywa wyszła ze strony naszego klubu radnych. I mam wielką nadzieję, że spotka się ona z życzliwym przyjęciem ze strony kolegów z pozostałych klubów. Pani Irena jest osobą wielce dla miasta zasłużoną, która w trudnych latach 80. nie wahała się także pracować dla Polski, angażując się w działalność opozycyjną. I nadal, jako osoba publiczna, zajmuje stanowisko w ważnych dla kraju sprawach. Za tą kandydaturą są same „za“ i nie widzę nic „przeciw“.
Sama aktorka nie kryje wzruszenia: — To wielki zaszczyt i nie wiem, czy zdołam to jeszcze odpracować. Mam już 80. lat. Muszę jeszcze pomóc w organizowaniu hospicjum dla dzieci, a także podziałać trochę na rzecz Federacji Organizacji Socjalnych FOS-a w Olsztynie.
Ależ przecież odpracowała to już pani dawno przez tak długi okres życia i pracy w naszym mieście, Szanowna Pani Irenko. Redakcja olsztyn.com.pl przyłącza się do gratulacji i życzy z całego serca, aby ten zaszczytny tytuł stał się pani udziałem jeszcze w jubileuszowym roku 80. urodzin.
Irena Telesz-Burczyk (ur. 1940) eksternistyczny egzamin aktorski Związku Artystów Scen Polskich zdała w roku 1966. Pracowała w teatrach: Rapsodycznym w Gdańsku, Teatrze Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu, a od 1975 r. w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie.
Wiceprzewodnicząca Solidarności w regionie Warmii i Mazur w 1980 r. Pod koniec lat 80. przewodniczyła komisji kultury przy Komitecie Obywatelskim.
W czasach stanu wojennego działała w podziemiu, kolportując wydawnictwa drugiego obiegu oraz organizując pomoc dla internowanych. Zwolniona z tego powodu z pracy w teatrze, przez pięć lat pracowała m.in. w gospodarstwie rolnym.
Nagrodzona przez prezydenta Olsztyna za całokształt pracy twórczej oraz pracę na rzecz upowszechniania kultury (2001), a także przez marszałka województwa warmińsko-mazurskiego (2003 i 2010). W roku 2007 prezydent Olsztyna wręczył pani Irenie, w uznaniu jej zasług dla miasta, „Statuetkę Świętego Jakuba” (2007). W roku 2016 Minister Kultury przyznał jej honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Także wdzięczna publiczność pamiętała o znakomitych występach teatralnych pani Ireny, trzykrotnie wybierając właśnie jej osobę w plebiscytach prasowych.
Komentarze (8)
Dodaj swój komentarz