Obecnie dodatek pielęgnacyjny otrzymują osoby uznane za całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Przyznawany jest on na podstawie decyzji lekarza orzecznika ZUS. Emeryci, którzy ukończyli 75 lat, dodatek pielęgnacyjny otrzymują z urzędu.
Nowa ustawa miałaby zastąpić dodatek pielęgnacyjny obowiązkowym ubezpieczeniem opiekuńczym. Osoby niesamodzielne otrzymałby czek, jako gwarancję płatności za świadczenia opiekuńcze. Dzięki temu, same będę mogły zdecydować jaki rodzaj usług wybiorą i która firma, zajmie się pomocą i opieką nad nimi.
Świadczenia opiekuńcze opłacane byłyby ze składki pracowników, rolników i osób prowadzących działalność gospodarczą. Ich rodzaje obejmowałyby m.in. opiekę domową, pobyt w ośrodku dziennego pobytu, stały pobyt w placówce całodobowej.
Przepisy ustawy będą również określały stopień niesamodzielności i rodzaje przysługujących mu świadczeń. Prawo do opieki miałyby osoby dorosłe, które w wyniku utraty niezależności fizycznej, psychicznej lub umysłowej wymagałyby opieki i pomocy w codziennych czynnościach życiowych dłużej niż sześć miesięcy.
Według twórców projektu ustawy, wprowadzenie ubezpieczenia opiekuńczego, miałoby zapobiec sytuacji, w której dodatek pielęgnacyjny pobierają krewni osoby uprawnionej, którzy mają się nią opiekować, a w rzeczywistości tego nie robią.
Na razie to tylko wstępne założenia dwóch projektów ustaw: o pomocy osobom niesamodzielnym oraz o ubezpieczeniu opiekuńczym. Ich gotowe projekty mają pojawić się pod koniec roku.
A | A | A
Data dodania: 2010-09-29 12:44
Ostatnia aktualizacja 2014-07-15 11:07
Ostatnia aktualizacja 2014-07-15 11:07
WeronikaPieloch
Ubezpieczenie opiekuńcze zamiast dodatku pielęgnacyjnego?
Do końca tego roku ma powstać projekt ustawy o systemie ubezpieczeń opiekuńczych, który zastąpiłby dodatki pielęgnacyjne. Reforma systemu opieki dotyczyłaby osób niesamodzielnych i niezdolnych do pracy.
reklama
Źródło: kadry.infor.pl/własne
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz