Przypomnijmy, w środę samorządy rozpoczęły rejestrację i nadawanie numeru PESEL uchodźcom z Ukrainy. Pod Urzędem Miasta w Olsztynie ustawiły się długie kolejki, o czy informowaliśmy w artykule Pierwszy dzień nadawania numeru PESEL uchodźcom z Ukrainy. Pod urzędem ustawiły się długie kolejki [ZDJĘCIA].
Ci, którzy już zalegalizowali swój pobyt w Polsce mogą ubiegać się o świadczenia. Wszystko za sprawą ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, zwraca uwagę, że dzięki ustawie uchodźcy z Ukrainy uzyskają dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia.
- Będą mogli oni starać się o świadczenia 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania/pobytu z dziećmi w Polsce. Dodatkowo, aby złożyć wniosek uchodźca będzie musiał posiadać specjalny PESEL, konto w banku oraz polski numer telefonu – wyjaśnia.
Już wkrótce będzie można składać wnioski, które będą dostępne w języku ukraińskim. Będzie to można zrobić wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS).
W ten sposób chcemy uniknąć trybu papierowego, który zablokowałby pomoc dla Ukraińców na tygodnie lub miesiące - zaznacza prof. Uścińska.
System wymiany danych będzie opierał się o bazę PESEL, Profil Zaufany i kartę ID dla obywateli Ukrainy.
- Mamy w tym zakresie bogate doświadczenie. Będzie to bardzo pomocne i pozwoli na to, aby pomoc państwa polskiego była udzielana sprawnie przez instytucje rynku pracy, opieki zdrowotnej i świadczeń społecznych - wskazuje Gertruda Uścińska.
Prezes ZUS dodaje, że specustawa nie ma na celu przyznania obywatelom Ukrainy specjalnych praw, których nie mieliby dzisiaj jako osoby legalnie zamieszkujące Polskę.
- Specustawa skraca jedynie ścieżkę legalizacji pobytu dla uchodźców z Ukrainy, którzy przekroczyli bezpośrednią granicę od 24 lutego, co jest uzasadnione szczególną sytuacją panującą w tym kraju.
Komentarze (24)
Dodaj swój komentarz