Przygotowanie pasztetu ze śledzi wraz z degustacją odbyło się w minioną środę (11 grudnia) w Zespole Szkół im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza w Olsztynku. Potrawa jest jedną z tych, które promują Szlak Świętej Warmii. Pasztet ze śledzi odtworzony został przez uczniów oraz nauczycieli olsztyneckiego technikum, według starej receptury.
Następnie odbyła się degustacja smakołyku, w której uczestniczył, m.in. starosta olsztyński, Andrzej Abako oraz przedstawiciele lokalnych mediów.
Po lewej starosta olsztyński, Andrzej Abako
Pasztet ze śledzi wykonany został według tradycyjnej, praktykowanej przed laty, receptury. Wprowadzono natomiast lekką modyfikację, co do sposobu pieczenia.
- Trochę zmieniliśmy metodę, bo kiedyś nie znano pewnych technik obróbki termicznej, np. sous-vide czy pieczenie w kąpieli wodnej, my które zastosowaliśmy. Pasztet jest wtedy bardziej soczysty – mówiła nauczycielka, Danuta Szulc, posiadająca wieloletnie doświadczenie gastronomiczne.
Jak przygotować warmiński specjał?
Składniki:
-
50 dkg śledzi, które moczymy w mleku;
-
40-50 dkg ugotowanych lub upieczonych ziemniaków;
-
20-30 dkg cebuli;
-
1 całe jajko i 1 żółtko;
-
przyprawy: sól, pieprz, ziele angielskie, gałka muszkatołowa, majeranek, sos grzybowy;
-
olej do smażenia.
Ziemniaki gotujemy lub pieczemy. Śledzie moczymy w mleku przez kilka godzin. Cebulę kroimy i lekko szklimy na patelni, na obfitej ilości oleju.
Śledzie wyjmujemy z mleka i osuszamy. Następnie wraz z ostudzonymi ziemniakami i przygotowaną cebulą przepuszczamy przez maszynkę (aby zachować różne struktury, należy w trakcie zmienić sitko).
Do powstałej masy dodajemy całej jajko oraz żółtko, olej od smażenia cebuli i przyprawy. Wszystko mieszamy i przekładamy do podłużnej, odpowiedniej wielkości formy. Przez pierwsze 10 minut pieczemy w temperaturze 200°C, następnie zmniejszamy moc do 160°C i pieczemy kolejne 40 min.
Pasztet ze śledzi najlepiej smakuje po schłodzeniu. Podać można go w towarzystwie żurawinowej konfitury oraz sosu tatarskiego.
Co ciekawe, przepisy na tradycyjne warmińskie potrawy ukażą się niebawem w książce, promującej Szlak Świętej Warmii. Starostwo powiatowe zamierza również zachęcać lokalnych restauratorów do wprowadzenia, m.in. pasztetu ze śledzi do kart dań. Potrawa zostanie też wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych regionu.
Konkurs
Przypominamy, że trwa konkurs kulinarny "Warmia jest smaczna", za którego organizację odpowiada portal Olsztyn.com.pl oraz Starostwo Powiatowe w Olsztynie przy współpracy z innymi partnerami.
Zgłoszenia zawierające przepis i zdjęcie potrawy (szczegółowe wymagania określono w regulaminie dostępnym tutaj), wysyłać można do 20 grudnia, drogą mailową na adres [email protected]. Warto podkreślić, iż konkurs rozgrywa się w dwóch kategoriach: dania wytrawne oraz desery.
Więcej szczegółów o konkursie znajdzie w materiale "Warmia jest smaczna", a także w materiale Ogłaszamy konkurs „Warmia jest smaczna”. Przedstawiamy regulamin
Czytaj również:
Jak zrobić warmiński pasztet ze śledzi? Trwa konkurs "Warmia jest smaczna"
Komentarze (16)
Dodaj swój komentarz