Koło godziny 11 na dworcu głównym w Olsztynie wysiedli ukraińscy uchodźcy. W oczekiwaniu na lokalne służby, Ukraińcy otrzymali żywność, napoje i karty SIM. 20 osób zostało przetransportowanych do ośrodka Caritas w Rybakach, natomiast 36 osób pojechało do innego ośrodka Caritas – we Fromborku.
Większość Ukraińców pochodzi z Lwowa i okolic, jednak była też grupa mieszkająca dotąd we wschodniej Ukrainie.
Jak zaznaczył Krzysztof Guzek, rzecznik prasowy wojewody, dotychczas przyjeżdżały pojedyncze osoby, które miały już zapewniony nocleg, więc nie było potrzeby kierować ich do któregoś z ośrodków.
– Uchodźcy w punktach informacyjnych pytają głównie o kwestie związane z pobytem w Polsce, jak np. nauka, praca, sprawy socjalne – zaznaczył rzecznik wojewody.
Często uchodźcom miejsca pobytu zapewniają organizacje pozarządowe oraz osoby prywatne. Część Ukraińców znalazła zakwaterowanie w ośrodkach wypoczynkowych w Waplewie i Ostródzie.
Uchodźców ze wschodu będzie jednak z każdym dniem coraz więcej. Prezydent Piotr Grzymowicz wypowiedział się na temat sytuacji, z jaką wkrótce się zmierzymy. Zaznaczył, że mogą pojawić się problemy ze służbą zdrowia (Ministerstwo Zdrowia wydało jednak komunikat, że uchodźcy będą mieli prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych – przyp. red.).
Prezydent wskazał także na fakt, że na dzień dzisiejszy brakuje ewidencji uchodźców, co stwarza problemy związane chociażby z edukacją.
– Będziemy musieli stworzyć odpowiednie warunki dla wszystkich dzieci, które do nas przyjadą, czy na poziomie przedszkola, czy szkoły. One będą musiały mieć dostęp do edukacji. Dzisiaj brakuje ewidencji tych osób, które przekraczają granicę i docierają w różne miejsca naszego kraju – zauważył prezydent Olsztyna.
Dodał, że ma nadzieję, że taka ewidencja szybko zostanie stworzona.
Aneta Szpaderska, dyrektor Biura Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego w Urzędzie Miasta Olsztyna, dodała, że osoby, które potrzebują pomocy przy opiece nad uchodźcami, mogą się skontaktować z Regionalnym Centrum Bezpieczeństwa (tel. 89 522-81-12, e-mail: [email protected]) lub Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 89 535-19-30, 89 535-96-70).
– Mieszkańcy Olsztyna mogą też pomagać Ukraińcom w Ukrainie, przygotowujemy leki i materiały opatrunkowe dla Łucka, wszystkie rzeczy można dostarczyć do magazyny Banku Żywności przy Gietkowskiej 8 – przyznała Aneta Szpaderska.
Prezydent Grzymowicz powiedział, że oznakowane dary zostaną przekazane do magazynu w Rzeszowie, a stamtąd trafią do Ukrainy, do miasta partnerskiego stolicy Warmii i Mazur.
Komentarze (16)
Dodaj swój komentarz