Zanim jednak doszło do podpisania umowy, głos zabrał prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.
– Nie tak dawno, w zasadzie był to prezent na Boże Narodzenie ze strony samorządu województwa, podpisaliśmy z panem marszałkiem umowę na dofinansowanie przebudowy naszej hali Uranii, która powstawała w latach 1973-78. Od tamtego czasu cieszyliśmy się możliwością realizowania w tym obiekcie bardzo wielu wydarzeń sportowych, kulturalnych czy targowych. Dzisiaj wiemy o tym, że hala wymaga gruntownego remontu, doprowadzenia do stanu na miarę XXI wieku – powiedział prezydent Grzymowicz.
Opowiedział, jaka była historia starań o remont Uranii. W 2015 roku władze miasta postanowiły przystąpić do opracowania projektu i starania się o środki na jego realizację.
– W 2016 roku zorganizowaliśmy ogólnopolski konkurs, po którym wybraliśmy zespół projektowy dla realizacji tego projektu. Jest z nami pani z Urban Architect, olsztyńskiej firmy, która wygrała konkurs. Olsztynianie pokazują, że potrafią realizować budowy największe i także je fajnie projektować – dodał Piotr Grzymowicz.
Następnie głos zabrał Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.
– Chcę pogratulować panu prezydentowi i samorządowi miasta Olsztyn za podjęcie tego wyzwania i skuteczną realizację. Wiemy, że zamiar realizacji każdej inwestycji to etap początkowy, a przetargi pokazują, że te środki trzeba uzupełniać i to jest już bardzo duże wyzwanie dla budżetu samorządowego. Jak widać miasto Olsztyn jest dobrym partnerem do współpracy w pozyskiwaniu pieniędzy unijnych – przyznał marszałek Brzezin.
Dodał, że po blisko rocznych negocjacjach z Komisją Europejską, w końcu udało się uzyskać dofinansowanie na tę inwestycję.
– Myślę, że dzisiejszy czas to początek szybkiej realizacji, ale firma, która została wyłoniona, ma już doświadczenie w tej dziedzinie (budowa hali EXPO Mazury w Ostródzie) – zaznaczył Gustaw Marek Brzezin.
Przemówił także Paweł Woicki, były siatkarz Indykpolu AZS Olsztyn, który przez 5 lat reprezentował barwy olsztyńskiej drużyny.
– Chciałbym podziękować panu prezydentowi i panu marszałkowi za duży wysiłek włożony w to i doprowadzenie do tego, że ta hala w końcu powstanie. Miasto potrzebuje tego. Jestem osobą, która przyjechała do Olsztyna kilka lat temu, czuję się tu świetnie. Aczkolwiek stara Urania miała swój klimat. Zawsze bardzo dobrze się grało i życzyłbym sobie, żeby klimat pozostał na nowej hali. Najważniejszą rzeczą w tym wszystkim jest to, że to ludzie tu pracujący tworzyli tą całą otoczkę – powiedział Woicki.
Paweł Woicki
Na koniec wypowiedział się Sławomir Nowak, wiceprezes Mirbud SA, wykonawcy inwestycji.
– Za kilkanaście miesięcy zbudujemy halę Urania niemal od początku. Niemal, ponieważ zostanie tyle dawnej hali, żeby zachować ducha miejsca. Pozostanie najważniejsza część konstrukcyjna, czyli fundamenty z oczepami, słupy oraz tzw. koronka. Cała reszta zostanie wymieniona. Trwają już prace projektowe – przyznał Nowak.
Powiedział, że wykonawca zacznie od kopuły, ponieważ to da odpowiedź, czy trzeba będzie wzmocnić konstrukcję, czy pozostawić ją w takim stanie, jaki jest obecnie. To zajmie ok. miesiąca. Następnie ruszą prace rozbiórkowe.
– Zaraz po przekazaniu nam placu budowy – inwestor ma na to 21 dni – rozpoczniemy prace rozbiórkowe. Potrwają od 2 do 3 miesięcy. Obiekty zewnętrzne – 2 miesiące, hala może trochę dłużej – przyznał wiceprezes Mirbud SA.
I dodał: – Po tym czasie ruszymy z pracami żelbetowymi. Zaczniemy wykopy pod parking i te prace, które będą wykonywane pod ziemią. Wykonamy kilkanaście 100-metrowych odwiertów, aby umieścić tam gruntowe wymienniki ciepła. Z ziemi będzie czerpane ciepło zimą, a latem chłód. Następnie przyjdzie czas na prace wykończeniowe, które zabierają najwięcej czasu i angażują najwięcej siły. Około roku zajmie nam montowanie instalacji, wykańczanie obiektu czy uzyskiwanie akceptacji służb.
Sławomir Nowak
Planowana modernizacja Uranii obejmie rozbudowę i przebudowę głównej części obiektu. W dodatku wykonawca wyburzy dwie mniejsze, poboczne części obiektu, a w ich miejsce dobudowana zostanie jedna bryła. Wszystkie bryły stanowić będą funkcjonalną całość.
W bryle A zaprojektowano centralnie usytuowane boisko do gry w siatkówkę, piłkę ręczną, koszykówkę, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, badmintona, futsal. Oprócz tego można będzie organizować zawody bokserskie, zapaśnicze, taekwondo. Będzie się tam znajdowała widownia z miejscami stałymi, mobilnymi, dla osób z niepełnosprawnościami oraz stojącymi. Wyodrębniona zostanie strefa VIP oraz strefa dla dziennikarzy.
W bryle BC znajdzie się podpiwniczenie, w którym będą pomieszczenia techniczne i parkingi. Wyżej powstaną m.in. sala treningowo-rozgrzewkowa, sala do podnoszenia ciężarów, pomieszczenia dla sędziów czy trenerów, siłownia, pomieszczenia rehabilitacyjne i medyczne oraz biurowe czy pomieszczenia do obsługi lodowiska-rolkowiska.
W przestrzeni między bryłami A oraz BC zaprojektowano ściankę wspinaczkową. W hali będzie miejsce na obiekty gastronomiczne. Powstanie także zewnętrzne lodowisko-rolkowisko.
Wokół obiekty powstaną drogi dojazdowe, ścieżka rowerowa, miejsca parkingowe i ciągi piesze. Zasadzona zostanie również zieleń. Wykonawca przed obiektem utworzy reprezentacyjne przedpole. Będą tutaj zamontowane siedziska.
Przypomnijmy, że wykonawcą jest firma Mirbud SA ze Skierniewic. Wartość umowy to blisko 195 mln zł. Wykonawca ma 20 miesięcy od daty zawarcia umowy na wykonanie prac.
Komentarze (23)
Dodaj swój komentarz