Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie ma doświadczenie w tworzeniu świetnej atmosfery do dzielenia się dobrem, bo od lat społeczność akademicka włącza się w działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Onkologia i hematologia dziecięca to cel 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzięki zebranym środkom Fundacja WOŚP będzie mogła kupić najnowszy sprzęt do leczenia i diagnostyki nowotworów i innych ciężkich chorób hematologicznych u dzieci. W tym, aby założenia udało się zrealizować na 200 procent, jak co roku pomaga Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.
– To ważne, aby wśród pięknych i głośnych dźwięków Orkiestry wybrzmiewały konkretne działania – podkreśla Marta Wangin, dyrektorka uniwersyteckiego Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym, które wspólnie z Kortosferą i Fundacją Inicjatyw Kobiet Aktywnych FIKA ponownie organizuje sztab WOŚP na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Sztab WOŚP na UWM wspiera wiele uniwersyteckich jednostek.
Licytując dla siebie, robimy wiele dobrego dla innych
Jak co roku, społeczność akademicka wsparła zbiórkę, przekazując również dary na aukcje. Przedmioty, usługi oraz pomysły na licytacje można było zgłaszać od 12 listopada 2024 r. Licytacje odbywają się za pośrednictwem portalu Allegro. Część z nich już się pojawiła, ale wkrótce dojdą kolejne, dlatego warto zaglądać na oficjalną stronę licytacji sztabu WOŚP na UWM.
Już teraz można wylicytować m.in.:
-
Buty biegowe marki NB model Fuell Cell Rebel V4 w rozmiarze 10,5 (44,5) z autografem polskiej mistrzyni olimpijskiej - Natalii Kaczmarek,
-
Buty biegowe marki NIKE model Invincible 3 w rozmiarze 7,5 (38,5) z autografem Krystsiny Tsimanouskiej, lekkoatletki specjalizującej się w biegach sprinterskich,
-
12 muffinek pod indywidualne zamówienie o smaku czekoladowym, cytrynowym lub piernika i kwiatami wykonanymi z masy maślanej,
-
Voucher o wartości 200 zł na konsultację psychodietetyczną z Joanną Zadrogą - trenerką, psychodietetyczką, terapeutką ruchu, specjalizującą się m.in. w dietetyce onkologicznej,
-
Voucher na 2-godzinną konsultację ślubną o wartości 500 zł od Agencji Ślubnej „Weddings by Kamieniecka”.
UWM gotowy do działania
Największą motywację do działania powinien stanowić cel tegorocznej akcji. Jak zaznacza szefowa CWO, angażując się w pomoc, wesprzemy aż 18 oddziałów dziecięcych, 17 hospicjów, 5 ośrodków neurochirurgii onkologicznej, 6 ośrodków chirurgii onkologicznej oraz 4 zakłady patomorfologii.
Już dzisiaj bowiem wiadomo, że Fundacja WOŚP ze środków zebranych podczas 33. Finału planuje zakup m.in. zestawów laparoskopowych, robotów do chirurgii onkologicznej, egzoskopów neurochirurgicznych czy urządzeń do mapowania magnetycznego mózgu. Nasze finansowe wsparcie przełoży się także na poprawę warunków w hospicjach.
Z myślą o ich pacjentach zakupione zostaną np. koncentratory tlenu czy materace przeciwodleżynowe. Jak widać, potrzebne są więc zarówno bardzo skomplikowane, nowoczesne urządzenia, jak i sprzęty codziennego użytku.
Diagnoza oraz leczenie nowotworów i chorób hematologicznych wiąże się z ogromnymi kosztami, dlatego przyda się każde, nawet najmniejsze wsparcie. Organizatorzy zbiórki na UWM nie mają wątpliwości, że hasło „wszystkie ręce na pokład” nie pozostanie bez odpowiedzi.
– Podczas poprzedniego finału WOŚP społeczność akademicka zdała egzamin z hojności (bo zebrano aż 109 495,86 zł), współdziałania (nasz sztab liczył 135 wolontariuszy i wolontariuszek!) oraz partnerstwa (czego wyrazem był fakt, że organizację 32. Finału wspierało aż 51 instytucji i firm) – zaznacza Marta Wangin. Jak dodaje, sukces organizacyjny był możliwy między innymi ze względu na możliwość czerpania z doświadczenia innych osób. – Dużym wsparciem była współpraca z Fundacją Inicjatyw Kobiet Aktywnych FIKA, której prezeska, pani Monika Falej, dzieliła się swoim wieloletnim doświadczeniem w organizacji wydarzeń finałowych WOŚP.
A ponieważ, jak mówi Marta Wangin, dobre rzeczy należy powtarzać, to Uniwersytet i Fundacja FIKA grają wspólnie również tym razem. I ponownie zrobią wszystko, żeby sprawić, by pomaganiu towarzyszyła świetna zabawa.
Co nas czeka podczas 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?
Podczas 33. Finału swoje cztery kreatywne piętra dla zwiedzających otworzy Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji „Kortosfera”. Bez biletów, z możliwością dokonania wpłat do puszki WOŚP. Będzie można zwiedzić interaktywne wystawy o rolnictwie, żywności, diecie, zdrowiu, przyrodzie, a także laboratoria, pracownie mikroskopowe i zobaczyć spektakularne pokazy naukowe. W przestrzeni Kortosfery pojawią się naukowcy, agendy artystyczne UWM, koła naukowe oraz partnerzy (firmy, instytucje), którzy uświetnią imprezę swoimi interaktywnymi atrakcjami.
- Zaplanowaliśmy występy artystyczne, m.in., Orkiestry Akademickiej UWM, Studia Wokalnego, Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo i Sekcji Tańca Nowoczesnego UWM Endorfina. Zaprezentują się także zespoły Pałacu Młodzieży w Olsztynie, Misia i Miko – 8- i 10-letni perkusiści, Shy i Shade – informuje Anna Bryżys z CWO i dodaje, że odbędą się także warsztaty bębniarskie, które poprowadzą pasjonaci muzyki zachodnioafrykańskiej ze Strefy Bujania oraz warsztaty z pierwszej pomocy i bezpieczeństwa na drodze. Oprócz tego na zwiedzających czekać będą gry i zabawy edukacyjne, ruchowe i sportowe. Całość uświetni koncert popowo-rockowego zespołu Nowakowsky.
Wejścia do Kortosfery przewidziane są na 2 godziny zgodnie z harmonogramem (10-12, 12-14, 14-16 i 16-18). Przed Kortosferą z kolei od godziny 10 na miłośników sportów motorowych czekać będą pokazy i możliwość jazdy w stylu drift z Auto-Moto-Klub Drwęca oraz choppery od Forty Two Olsztyn. Na ciepłe napoje, przekąski i słodkości zaproszą z kolei Bar Mleczny Kortowiak z Grupy CDS i Zespół Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie.
Orkiestra jak co roku zagra też pod wodą na Pływalni Uniwersyteckiej razem z Akademickim Klubem Płetwonurków Skorpena UWM.
– Zagrajmy razem w jednej orkiestrze i wspólnie stwórzmy melodię dobra! – podkreśla dyrektorka CWO.
Komentarze (15)
Dodaj swój komentarz