We wtorek (17 sierpnia) Siergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej ogłosił, że Rosja chce wznowić mały ruch graniczny z Polską i Litwą.
* * *
Czytaj również: Rosja chce przywrócić mały ruch graniczny między Polską a obwodem kaliningradzkim
* * *
- Odebrałam niejeden telefon od przedsiębiorców z północnych powiatów województwa z prośbą o pomoc w przekonaniu polskiego rządu do tej decyzji - mówi Urszula Pasławska. - Powrót do małego ruchu granicznego będzie impulsem gospodarczym, potrzebnym w czasie trudnych czasach należy maksymalnie wykorzystać gospodarczy potencjał sąsiedztwa z Rosją.
Posłanka podkreśla, że ruch bezwizowy miałby dotyczyć wyłącznie stałych mieszkańców terenów przygranicznych.
- Dlatego, że warto wspierać relacje dobrosąsiedzkie. Napisałam więc interpelację - dodaje Pasławska.
Pełną treść interpelacji publikujemy poniżej:
Biskupiec, 19 sierpnia 2021 r.
Szanowny Pan
Mateusz Morawiecki
Prezes Rady MinistrówSzanowny Panie Premierze,
W imieniu mieszkańców północnych powiatów województwa warmińsko - mazurskiego zwracam się do Pana z prośbą o podjęcie działań w celu przywrócenia małego ruchu granicznego z Obwodem Kaliningradzkim na podobnych zasadach jak w latach 2012 - 2016. Bezpośrednim powodem mojego wystąpienia jest oficjalna wypowiedź Siergieja Ławrowa, ministra spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej, o potrzebie powrotu ruchu bezwizowego na granicznych terenach Rosji, Polski i Litwy. Inicjatywa mocno koresponduje bowiem z oczekiwaniami mieszkańców powiatów takich jak braniewski, bartoszycki, kętrzyński, gołdapski czy węgorzewski To przede wszystkim drobni przedsiębiorcy, których dochody mocno nadszarpnęły obostrzenia wymuszone pandemią COVID. Liczą, że przywrócenie małego ruchu granicznego okaże się identycznym impulsem rozwojowym jak wprowadzenie MRG w 2012 roku. W tych ubogich powiatach z bezrobociem strukturalnym handel z Rosjanami stał się źródłem powstawania nowych miejsc pracy, a na jego bazie rozwijały się inne branże jak usługi, transport, hotelarstwo. Przez cztery lata funkcjonowania MRG stopa bezrobocia w powiecie węgorzewskim spadła o 4, 5 proc, bartoszyckim - o 5 proc, braniewskim - o 3, 5 proc.
Rosja jest oczywiście krajem o odmiennych celach i priorytetach niż Polska, jednak w dobie ogólnoświatowego kryzysu racjonalne wydaje się oddzielenie polityki od gospodarki. Tym bardziej, że zamknięcie granicy z Obwodem Kaliningradzkim w żaden sposób nie wpłynęło na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców regionu. W czasach licznych zagrożeń geopolitycznych jak m.in. sytuacja w Afganistanie zasadne jest utrzymywanie poprawnych relacji z sąsiednimi państwami, także w takiej formie jak kontakty międzyludzkie w ramach współpracy transgranicznej.
Z uwagi na powyższe argumenty proszę zatem o podjęcie przez rząd RP skoordynowanych działań prowadzących do wznowienia małego ruchu granicznego z Obwodem Kaliningradzkim, głównie w celu dokapitalizowania polskich przedsiębiorców z terenów przygranicznych.
Proszę również o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Jakie jest obecnie stanowisko rządu RP w sprawie przywrócenia małego ruchu granicznego z Obwodem Kaliningradzkim?
2. Kiedy rząd RP podejmie działania w celu przywrócenia małego ruchu granicznego?
Urszula Pasławska
Komentarze (17)
Dodaj swój komentarz