Dziś jest: 23.11.2024
Imieniny: Adelii, Felicyty
Data dodania: 2016-07-21 10:41

spk

Olsztyński urząd zamówił komputery i oprogramowanie. Dostał podróbki!

Olsztyńscy policjanci do walki z przestępczością gospodarczą i cyberprzestępczością zabezpieczyli w momencie dostawy do jednego z urzędów 188 zestawów komputerowych z podrobionymi licencjami oraz nielegalnym oprogramowaniem wiodącej na świecie firmy informatycznej. Straty producenta szacuje się na ponad 200 tysięcy złotych.

reklama

Walka z nieuczciwą konkurencją jest jednym z zadań pionu do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Zagrożenie to wpływa często na wyniki zamówień publicznych, gdzie uczciwe firmy przegrywają z towarami firm dostarczających sprzęt np. z podrobionym oprogramowaniem, które jest znacznie tańsze i znacząco wpływa to na cenę sprzętu. Często również firmy, które nieuczciwe są w sferze podatków, mają niższe koszty, a co za tym idzie większe możliwości na obniżenie ceny swojego produktu w trakcie zamówień publicznych, gdzie niejednokrotnie cena stanowi w 100% o wyborze oferenta.

Taka sytuacja miała miejsce w naszym województwie. Organ samorządowy, który ogłosił przetarg  na zakup komputerów typu „ALL  IN ONE”, w trakcie procedury wybrał najtańszego oferenta. Jak się później okazało, cena ta była znacznie niższa gdyż komputery i oprogramowanie były podróbkami.

Dzięki dobrej współpracy policjantów wydziałów z przestępczością gospodarczą i cyberprzestępczością KWP w Olsztynie z pracownikami jednostki samorządu terytorialnego stwierdzono w momencie dostawy sprzętu, że zestawy komputerowe posiadają fałszywe certyfikaty pochodzenia programu wiodącej na świecie firmy informatycznej.

Na podstawie tych ustaleń, w ubiegłym tygodniu  policjanci zabezpieczyli 188 zestawów komputerowych z podrobionymi licencjami oraz nielegalnym oprogramowaniem. Legalne oprogramowanie tego typu, na jedno stanowisko, kosztuje około 1200 złotych, dlatego straty z tego tytułu wynoszą ponad 200 tysięcy złotych na szkodę producenta programu.

Sprawa ma charakter rozwojowy i planowane są dalsze czynności procesowe. Taki rodzaj przestępstwa zagrożony jest karą nawet 8 lat pozbawienia wolności. Z informacji przekazanych przez producenta oprogramowania wynika, że jest to drugi przypadek w Polsce, kiedy przed zakończeniem procedury przetargowej ujawniono nielegalne oprogramowanie. 

Źródło: KWP Olsztyn

Galeria

Komentarze (9)

Dodaj swój komentarz

  • Aaa909 2016-07-21 22:57:45 62.61.*.*
    Jeśli oprogramowanie ma przedłużona gwarancję użyteczności i aktualizację to może kosztować więcej niż wersja dla Kowalskiego. To są specjalne licencje. A często na tego typu komputerach jest już system wgrany przez producenta.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1
  • Genowefa 2016-07-21 19:38:50 88.156.*.*
    A to nie w urzędzie informatycy instalują system? może źle zainstalowali, pomylili się? kto to sprawdzi?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
  • Jadwiga_Misiak 2016-07-21 13:05:07 83.3.*.*
    To w Urzędzie Marszałkowskim CBA wszczęło kontrolę, po której postawiono zarzuty osobom odpowiedzialnym m.in. za przetargi? Jak sporządzono specyfikacje istotnych warunków zamówienia, że możliwa była dostawa sprzętu z "lewym" oprogramowaniem? Kryterium wyboru ofert=najkorzystniejsza cena 100% punktów? Jak policja "trafiła" na taką dostawę? To prawie jak śledztwo słynnego Herculesa Poirot, tak trafić w 10-tkę.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0

www.autoczescionline24.pl