Dziś jest: 21.11.2024
Imieniny: Janusza
Data dodania: 2023-06-22 18:46

Krzysztof Szczepanik

W równym szeregu z Krakowem i Toruniem – w UWM o Koperniku i jego dziedzictwie

W równym szeregu z Krakowem i Toruniem – w UWM o Koperniku i jego dziedzictwie
Redaktor naczelny portalu Olsztyn.com.pl, Krzysztof Szczepanik, w rozmowie z rektorem UWM, Jerzym Przyborowskim
Fot. Dorota Krawczyk / Olsztyn.com.pl

W obiektach Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego trwa kongres poświęcony biografii Mikołaja Kopernika oraz zagadnieniom muzealno-konserwatorskim. Organizatorem całości są władze UWM. Mówił o tym także w specjalnej wypowiedzi udzielonej specjalnie naszemu portalowi, rektor olsztyńskiej uczelni, profesor Jerzy Przyborowski. Na wydarzenie przybyli także rektorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego (profesor Jacek Popiel) oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z Torunia, profesor Andrzej Sokala oraz reprezentujący Polską Akademię Nauk, profesor Jacek Soszyński z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.  

reklama

Światowy Kongres Kopernikański to wspólna inicjatywa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Uroczyste rozpoczęcie ŚKK miało miejsce 19 lutego w Toruniu - w dzień urodzin Mikołaja Kopernika. W maju wszystkich zainteresowanych dziedzictwem astronoma gościł Kraków. W końcu przyszedł czas na Olsztyn, stolicę Warmii, z którą Mikołaj Kopernik związał swoje losy na około 40 lat.

Światowego Kongresu Kopernikańskiego to doskonała okazja, by zachęcić do dyskusji na temat faktów z życia wybitnego uczonego oraz zastanowić się nad dotychczasowymi i możliwymi sposobami badania i ochrony tego, co po jego działalności pozostało.

Olsztyńską część kongresu zainaugurował wykład „An Astronomer and His Castles: The Scientist as Public Servant in Copernicus’s Era and Our Own”, który wygłosił prof. Karl Galle z Waszyngtonu.

Ponadto obrady odbywają się w dwóch sekcjach:

Sekcja biograficzna, podzielona na dwa główne wątki (1. Młodość i edukacja Mikołaja Kopernika; 2. Mikołaj Kopernik - życie i działalność). Zaplanowanych zostało w niej kilka paneli tematycznych oraz dyskusyjnych. Najwięcej bodaj emocji wzbudza panel: Odkrycie grobu Mikołaja Kopernika – fakt medialny czy fakt naukowy?.

Druga sekcja poświęcona została tematyce muzealno-konserwatorskiej. Podejmowane w niej wątki dotyczą zarówno materialnej spuścizny po Koperniku, jak i działań na rzecz ochrony i promocji pamiątek z nim związanych.

Olsztyńska część Kongresu Kopernikańskiego „wychodzi” z murów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Uczestnicy wydarzenia mają szansę lepiej poznać miejsca związane z życiem i działalnością Kopernika na Warmii. Obrady odbywają się w miejscach, które położone są na Szlaku Kopernikowskim - w Muzeum Warmii i Mazur na zamku w Olsztynie oraz na zamku w Lidzbarku Warmińskim. Planowana jest także specjalna wycieczka do Fromborka, który przez kilka dekad był domem Kopernika i stał się też miejscem jego spoczynku.

Oceniając wagę kongresu i jego osiągnięć profesor Jerzy Przyborowski przypomniał, że widzi nawet związek pomiędzy pracą Kopernika, a obecną sytuacją.

- Prawo Kopernika-Greshama - to zasada mówiąca, że jeśli jednocześnie istnieją dwa rodzaje pieniądza, pod względem prawnym równowartościowe, ale jeden z nich jest postrzegany jako lepszy (np. o wyższej zawartości kruszcu), ten „lepszy” pieniądz będzie gromadzony, a w obiegu pozostanie głównie ten „gorszy”. Krótko mówiąc, gorszy pieniądz wypiera lepszy. To ma także odzwierciedlenie w obecnej inflacji. Szczegółowo to omawialiśmy na krakowskiej części konferencji - mówił profesor  Przyborowski.

Odnosząc się do korzyści jakie płyną na rzecz UWM przy okazji tak ważnej konferencji, rektor UWM powiedział między innymi: - Konferencja to przede wszystkim docenienie roli naszego uniwersytetu na naukowej mapie kraju.

Czytaj również:

Światowy Kongres Kopernikański w Olsztynie. Udział w serii spotkań i wykładów będzie bezpłatny

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl