Dziś jest: 25.11.2024
Imieniny: Erazma, Katarzyny
Data dodania: 2019-10-31 15:23

Monika Smolik

UWM będzie zdegradowany? Decyzje ministerstwa nie pozostawiają wątpliwości

UWM będzie zdegradowany? Decyzje ministerstwa nie pozostawiają wątpliwości
Czy UWM zostanie zdegradowany do wyższej szkoły zawodowej?
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało listę 20. najlepszych uczelni w Polsce. Zabrakło na niej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Czy to oznacza, że uczelnia będzie zdegradowana i zostanie wyższą szkołą zawodową?

reklama

Według rządowej reformy edukacji do 2021 r. w Polsce ma być jedynie 7-9 uniwersytetów i 11 akademii. Pozostałe uczelnie zostaną przekształcone w wyższe szkoły zawodowe. A to wiąże się z niższym statusem oraz obniżonym finansowaniem.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało listę 20. najlepszych uczelni w Polsce. Na liście nie znalazł się UWM. To oznacza, że warmińsko-mazurska uczenia nie otrzyma statusu uniwersytetu badawczego, a co za tym idzie – większych pieniędzy.

Decyzja ministerstwa wywołała burzę wśród lokalnych polityków, którzy zapowiadają walkę o status uczelni.

- Można to traktować jako wyselekcjonowanie uczelni, które zachowają status uniwersytetów lub akademii i jako wstęp do przekształcenia UWM w wyższą szkołę zawodową. Żeby rozwiać wątpliwości, napisałam w tej sprawie zapytanie do ministra Gowina i czekam na konkretną odpowiedź - mówi Urszula Pasławska, posłanka na Sejm z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Polityk dodaje, że pod koniec grudnia ubiegłego roku wystosowała do resortu pismo w tej sprawie, bo już wtedy pojawiały się obawy, że może dojść do degradacji UWM. W odpowiedzi na nie, Piotr Mueller, ówczesny wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, a obecny rzecznik Prawa i Sprawiedliwości odpisał, że „wyrażone przez panią poseł obawy dotyczące przyszłości Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz jego statusu nie znajdują uzasadnienia”.

W dyskusję o przyszłości uczelni włączył się również Michał Wypij, poseł z Porozumienia Jarosława Gowina.

- Piotr (Mueller – przyp. red.) odpisał zgodnie z prawdą. Doceniam troskę o UWM, który w ostatnich latach skorzystał z otwartości MNiSW, ale pytanie ma się nijak do konkursu czy stanu faktycznego – uważa Michał Wypij.

Z kolei Urszula Pasławska uważa, że politycy, społecznicy i samorządowcy powinni połączyć siły i zacząć wspólnie bronić statusu uczelni.

- UWM jest jednym z najmłodszych i jednym z najprężniej rozwijających się uniwersytetów w Polsce. Nie tylko kształci kadry wysokiej jakości, ale pełni funkcję miastotwórczą, rozwija kapitał społeczny Warmii i Mazur. Zdegradowanie uczelni będzie więc ciosem w całą społeczność Warmii i Mazur, decyzją sprzeczną z zasadą zrównoważonego rozwoju, którą podobno rząd się kieruje – tłumaczy posłanka PSL.

Komentarze (27)

Dodaj swój komentarz

  • zig 2019-10-31 16:48:41 83.5.*.*
    Sądzę, że więcej działań powinno dotyczyć pokazaniu "mocnych" atutów na utrzymanie Uniwersytetu w Olsztynie, takie jak nowatorskie wdrożenia, nowe odkrycia, nagrodzeni naukowcy i studenci, itp. (chyba są?). Osobiście UWM nie kojarzy mi się z takimi atutami. Za to kojarzę z mediów roszady na Wydziale Lekarskim, czy sprawę z węgorzami https://olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/7,48726,25126487,jest-wyrok-w-slynnej-aferze-z-wegorzami-na-uwm.html
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 22 0
  • Ja tylko pytam 2019-10-31 16:13:07 188.147.*.*
    Potężny cios dla Olsztyna. Wszyscy powinni wysyłać petycję do Gowina, szczególnie lokalny PiS. Ci na to Pan Wypij ...?? Arendt ?? Maksymowicz??
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 12
  • Jasiek 2019-10-31 16:03:03 37.47.*.*
    Gratulacje dla dobrej zmiany i jej lokalnych przedstawicieli.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 21 8

www.autoczescionline24.pl