Nim rozpoczęły się oficjalne obchody rozpoczęcia roku akademickiego 2023/2024 profesor Jerzy Przyborowski, rektor UWM, wziął udział w otwarciu nowej siedziby Wydziału Nauk Społecznych i Wydziału Prawa i Administracji. Był to kolejny dowód, po otwarciu Kortosfery sprzed miesiąca, że kortowski kampus UWM się rozbudowuje.
Na tym jednak władze uczelni nie zamierzają poprzestać. Wyzwaniem będzie np. organizacja zbiorowego żywienia w Kortowie po zamknięciu stołówki, która jest przekazana do remontu i modernizacja Domu Studenckiego nr 10 oraz budynków Wydziału Geoinżynierii, Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa czy Wydziału Nauk Ekonomicznych.
– Musimy też zapewnić wkład własny przy realizacji inwestycji finansowanych ze środków unijnych, jak chociażby budowa Kliniki Weterynaryjnej Zwierząt Towarzyszących, która ma szansę być sfinansowana w znacznej mierze z Regionalnego Programu Operacyjnego, a jej koszt to ponad 60 milionów zł – zaznaczył prof. Przyborowski.
W czasie wystąpienia inauguracyjnego rektor Przyborowski mówił o towarzyszącej jubileuszowi refleksji nad przeszłością, wdzięczności za teraźniejszość i nadziei na przyszłość.
- Dwadzieścia pięć lat temu trzy instytucje: Akademia Rolniczo-Techniczna, Wyższa Szkoła Pedagogiczna i Warmiński Instytut Teologiczny po wielu latach przygotowań połączyły się, aby ziściła się wyjątkowa idea utworzenia uniwersytetu w Olsztynie - przypomniał. - UWM stał się potentatem intelektualnym, naukowym i dydaktycznym i to nie tylko w skali regionalnej – dodał.
Dzięki wspólnym wysiłkom Uniwersytet może pochwalić się 24 dyscyplinami, którym przysługuje pełnia praw akademickich, a także bardzo dobrymi pozycjami w międzynarodowych rankingach szkół wyższych [UWM na jednej liście z Harvardem i Oxfordem]
Podczas poniedziałkowych uroczystości do społeczności akademickiej UWM dołączył prof. dr hab. Krzysztof Jajuga, dr h.c. mult. z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Jajuga został nowym Honorowym Profesorem olsztyńskiej uczelni. W swoim wykładzie skupił się na scharakteryzowaniu rosnącej w siłę sztucznej inteligencji. - Zasada działania sztucznej inteligencji jest bardzo prosta. Mamy metodę, mamy dane, powstaje system. Nic prostszego nie można wymyślić – powiedział.
Po inauguracji ogólnouczelnianej przyszedł czas na immatrykulacje wydziałowej, które będą odbywać się do 6 października.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz