W rankingu ujęto ponad 1500 najlepszych uczelni z całego świata, w tym 22 z Polski. W całym rankingu pierwsze miejsce zajmuje Massachusetts Institute of Technology (MIT) z USA. drugie miejsce ma Uniwersytet Cambridge w Wielkiej Brytanii, a trzecie - Uniwersytet Stanforda w USA. UWM znalazł się grupie uczelni sklasyfikowanych w przedziale 1001-1200. W tej samej grupie znalazły się takie polskie szkoły wyższe, jak: Politechnika Śląska, Politechnika Lubelska, Uniwersytet w Białymstoku, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Najwyższe miejsca spośród polskich szkół wyższych zajęły: Uniwersytet Warszawski (284. pozycja), Uniwersytet Jagielloński (293. pozycja) oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (521-530).
QS World University Ranking klasyfikuje uczelnie po półtorarocznym okresie obserwacji, który jest potrzebny do odnotowania zmian. Nie uwzględnia wszystkich zgłoszonych szkół wyższych. Dużą wagę twórcy rankingu przywiązują do tego, czy uczelnia cieszy się prestiżem wśród pracodawców. Ich opinie pozyskuje się za pomocą ankiet z pytaniami dotyczącymi szkół wyższych. Ich wyniki mają duże znaczenie dla miejsca w zestawieniu.
Badacze biorą pod uwagę 6 mierników: reputację w środowisku akademickim, prestiż wśród pracodawców, stosunek liczby wykładowców do liczby studentów, liczbę cytowań oraz liczbę studentów i pracowników z zagranicy.
Przygotowuje go firma Quacquarelli Symonds (QS), założona w 1990 r. przez Nunzio Quacquarelliego. Najbardziej znana jest z publikowania co roku Światowych Rankingów Uniwersyteckich QS. Ma biura w Londynie (główna siedziba znajduje się w Hampstead), Nowym Jorku, Paryżu, Singapurze, Stuttgarcie, Bostonie, Waszyngtonie, Sydney, Szanghaju, Johannesburgu i Alicante. Jest ona autorem m.in. następujących klasyfikacji: światowy ranking uniwersytecki (WUR), ranking Business Masters, globalne rankingi MBA, rankingi zatrudnienia absolwentów, rankingi uniwersytetów USA, rankingi uniwersytetów według regionów, rankingi uniwersytetów według lokalizacji, najlepsze miasta studenckie, top 50 uniwersytetów poniżej 50 lat.
W tym roku olsztyński uniwersytet został również ujęty w innym zestawieniu firmy QS - by subject, czyli według dyscyplin naukowych. W kategorii rolnictwo i leśnictwo UWM uplasował się w przedziale 301-350.
Tegoroczne rankingi uniwersyteckie były największymi w historii.
Komentarze (7)
Dodaj swój komentarz