Jak działa termowizja?
Każdy obiekt, który ma temperaturę powyżej zera absolutnego (-273,15 °C) emituje promieniowanie podczerwone, które oczywiście jest niewidoczne dla ludzkiego oka. Czym wyższa temperatura obiektu tym promieniowanie podczerwone jest intensywniejsze.
Źródło zdjęcia: solidmaks - stock.adobe.com
Dzięki kamerom termowizyjnym można zobaczyć na ekranie tak zwany obraz termiczny. Na takim obrazie różnice temperatur są przedstawiane za pomocą różnych kolorów. Zazwyczaj obszary o wyższej temperaturze są reprezentowane przez jaśniejsze barwy (np. biały lub czerwony), natomiast obszary o ciemniejszej temperaturze przez ciemniejsze barwy (np. czarny lub niebieski). Dzięki intuicyjnym barwom użytkownik urządzenia jest w stanie łatwo zidentyfikować obszary o podwyższonej temperaturze.
Tego typu urządzenia dostępne są w niektórych sklepach dla myśliwych oraz w specjalistycznych sklepach internetowych. Przykładowi producenci to marka ATN, FLIR, TETRAO, DAHUA lub KAHLES.
Jakie jest zastosowanie kamer termowizyjnych w lesie?
Leśnicy i myśliwi mogą korzystać z kamer termowizyjnych w lesie do różnych zadań. Przede wszystkim jest to obserwacja zwierzyny w trudnych warunkach oświetleniowych (np. po zmroku lub podczas gęstej mgły).
Poza tym, nowoczesna termowizja może być przydatna w wykrywaniu pożarów w lesie lub do badania zdrowia roślin. Może być też przydatna podczas nocnego monitorowania określonego obszaru (np. miejsca, w którym składowane jest ścięte drzewo).
Podsumowując, zastosowanie termowizji jest uniwersalne i poza obserwacją zwierzyny obejmuje również kilka innych aspektów pracy leśników i myśliwych.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz