Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2022-02-17 14:45

Redakcja

W jakich zawodach język angielski jest niezbędny?

W jakich zawodach język angielski jest niezbędny?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. IstockPhoto

Ze względu na globalizację i otwarcie polskiego rynku na zagraniczne firmy, coraz więcej pracodawców poszukuje osób znających co najmniej jeden język obcy. Pracodawcy poszukują osób władających językiem niemieckim, francuskim, rosyjskim.   Najpopularniejszy jest jedna język angielski. Około 65% ofert pracy zamieszczonych na stronach internetowych jako jeden z kluczowych wymogów na stanowisko podaje znajomość języka angielskiego.

reklama

Coraz częściej osoby znające dwa dodatkowe języki są potrzebne na rynku pracy. Zazwyczaj pierwszym językiem jest angielski, a dodatkowy to bardziej niszowy język, np. rosyjski, francuski, hiszpański czy nawet portugalski.

Znajomość języka w wielu miejscach pracy wiąże się z wyższą pensją. Bardzo popularne są tzw. bonusy językowe. Według badań rynku pracy, osoby, które biegle znają nawet język angielski, otrzymują wyższe wynagrodzenia, w porównaniu do osób władających tylko językiem polskim.

Nawet jeżeli twój angielski nie jest jeszcze na zaawansowanym poziomie, warto wspomnieć o nim w CV. Niektórzy pracodawcy stawiają na rozwój pracownika i mogą nawet zasponsorować kurs językowy najlepszym kandydatom. Język jest bowiem dobrą inwestycją nie tylko dla pracownika, ale także dla pracodawcy. Ponadto w większości przypadków, do pracy wystarcza język na poziomie komunikatywnym, chyba że ubiegasz się o pracę w zagranicznej firmie lub na wysokim stanowisku.

W jakich pracach angielski jest wymogiem?

Błędem jest myślenie, że język angielski przyda się tylko podczas pracy w dużych międzynarodowych korporacjach, czy w świecie biznesu. Osoby, które chcą zdobyć pracę na magazynie czy przy produkcji także mogą zauważyć wiele ogłoszeń, w których język angielski jest wymagany.

Nawet w pracy, w której dodatkowy język nie jest obowiązkowy, przedstawienie znajomości języka obcego w CV może zagrać na twoją korzyść. Pracodawcy postrzegają bowiem kandydatów znających języki obce, jako osoby zmotywowane do pracy i nauki.

W przypadku asystenta lub asystentki dyrektora korporacji, która współpracuje z zagranicznymi klientami, język angielski powinien być na poziomie B2+ lub C1. Niezależnie od tego, jaką funkcję będziesz pełnić, jeżeli aplikujesz o pracę w zagranicznej korporacji, możesz się spodziewać, że język angielski będzie wymaganym minimum. Prawdopodobnie pracodawca będzie też oczekiwał znajomości dodatkowego języka na poziomie co najmniej komunikatywnym. Aby wstępnie przeselekcjonować kandydatów, bardzo często pracodawcy proszą o wypełnienie formularza aplikacyjnego w języku angielskim.

Choć w niektórych pracach znajomość angielskiego nie jest obowiązkowa, zdecydowanie będzie atutem. Osoby rekrutujące do pracy w restauracji, hotelu, czy sklepu mogą być bardziej zainteresowani tymi kandydatami, którzy będą w stanie porozumieć się z zagranicznymi kandydatami. Ma to szczególne znaczenie w pracy w dużych miastach, np. w Warszawie, gdzie populacja obcokrajowców jest wysoka, ale także w mniejszych turystycznych miejscowościach.

Znajomość języków obcych jest już także standardem wśród naukowców, od których wymaga się pisania artykułów i czytania w języku angielskim.

Angielski biznesowy

Już od dłuższego czasu nauka języka angielskiego w szkole jest obowiązkowa. Podczas zajęć w szkole podstawowej lub średniej, uczniowie mają możliwość zapoznania się z podstawami języka, nauczyczenia potocznego języka, a także gramatyki. To dobra start do dalszego rozwoju.

W niektórych profesjach język, którego nauczyłeś się w szkole, nie wystarczy do efektywnego wykonywania pracy. Możesz potrzebować tzw. office english, czyli angielskiego w pracy/biznesie. Jest on bardziej złożony i skomplikowany niż to, czego nauczyłeś się w szkole. Z pewnością będziesz musiał opanować inne słowa i zwroty, odpowiednie do pracy w biurze. Będziesz musiał też nauczyć się, jak negocjować w języku angielskim, jak prowadzić rozmowy przez telefon, a także jak prezentować dane, czy też omawiać prezentacje.

Dobrym sposobem na nauczenie się takiego języka jest po prostu ćwiczenie go w pracy. Być może pracodawca zaoferuje ci też specjalne szkolenie, na którym podszlifujesz swoją znajomość angielskiego. Możesz też zainwestować w prywatne lekcje z korepetytorem lub kurs językowy.

Oto lista zawodów, w których język angielski jest bardzo często wymagany:

  • Informatyk,

  • Analityk biznesowy,

  • Tester,

  • Kierownik ds. marketingu,

  • Inżynier przemysłowy,

  • Programista,

  • Kontroler finansowy,

  • Przewodnik wycieczek,

  • Recepcjonista,

  • Księgowy,

  • Prawnik,

  • Analityk finansowy.

Język angielski w CV

Jeżeli ubiegasz się o pracę, w której język angielski jest wymagany, musisz mieć pewność, że pracodawca lub rekruter zauważy twoje umiejętności językowe. Pamiętaj, że informacja o języku powinna być wyróżniona w twoim CV. Dobrym pomysłem jest dodanie grafiki informacyjnej na bocznym pasku lub stworzenie osobnej sekcji z językami, którymi władasz i listą certyfikatów potwierdzających twoje umiejętności.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl