Pod koniec 2019 roku powstał przystanek kolejowy Olsztyn-Śródmieście. Wysiadający pierwsze co zobaczyli po wyjściu na peron, to tylne ściany starych garaży. Trzeba przyznać, że to niezbyt przyjemny widok, zwłaszcza jak na centrum miasta wojewódzkiego.
Na szczęście dla miasta pojawiła się szansa na uporządkowanie tego terenu. W pobliżu odkopano bowiem ludzki szkielet. Przed wojną istniał tu bowiem cmentarz ewangelicki, gdzie pochowano m.in. nadburmistrza Allensteina Oskara Beliana.
Władze miasta postanowiły stworzyć w tym miejscu park z elementami upamiętniającymi dawny cmentarz oraz węzeł przesiadkowy przy pobliskiej ul. Partyzantów. Pod koniec czerwca Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, podpisał umowę z wykonawcą – Przedsiębiorstwem Budowlanym Skorłutowscy.
Wykonawca rozpocznie prace od wyburzenia garaży i budowy sieci kanalizacji deszczowej. W tym miejscu wykonane zostaną dojścia piesze i dojazdy do przystanku PKP oraz siedem miejsc krótkoterminowego postoju dla samochodów. W parku powstanie m.in. Pawilon Pamięci i lapidarium oraz ścieżki upamiętniające pochowanych olsztynian.
Wartość umowy to ponad 4,6 mln zł brutto, ale w znacznej części uzyskano jej współfinansowanie unijne w projekcie „Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie - łańcuchy ekomobilności”, bo teren znajduje się na obszarze już zrealizowanej przebudowy ul. Partyzantów.
- Podpisując umowę wywiązujemy się z porozumienia trójstronnego, jakie zawarłem przed kilkoma laty ze stowarzyszeniem Święta Warmia i Parafią Ewangelicko-Augsburską - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Obiecałem wówczas, że z należytą dbałością potraktujemy szczątki ludzkie, które zapewne zostaną tam znalezione, a całe miejsce będzie uczytelnione i upamiętnione tak jak na to zasługuje.
Czytaj również:
Teren w centrum Olsztyna zmieni swoje oblicze. Podpisano umowę
Komentarze (22)
Dodaj swój komentarz