Dwudniowy Kongres to łącznie 12 ścieżek tematycznych, 120 debat. Organizatorem wydarzenia jest Forum Ekonomiczne / Economic Forum, a głównym partnerem Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Na czym polega to wydarzenie? Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski, organizator wydarzenia wyjaśniał, że jest to platforma wymiany poglądów oraz miejsce spotkań liderów samorządowych, elit regionalnych z przedstawicielami administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu.
Eksperci dyskutują i szkolą się wzajemnie w wielu istotnych tematach, także z perspektywy rozwoju regionu jako całości i zarządzania poszczególnymi miastami, nawet tymi najmniejszymi. Kongres podzielony jest na ponad dwieście małych paneli specjalistycznych, w których prezentują się osoby specjalizujące się w temacie z różnych sektorów i z różnych krajów. Tym samym na bieżąco samorządowcy konfrontują swoje osiągnięcia, metody działania i nowe uwarunkowania, których aktualnie doświadczają samorządy.
W programie można znaleźć panele o nowoczesnym transporcie publicznym, promocji i budowaniu marki miast, zabytkach i ich sile przyciągania oraz budowania wizerunku, a także zagrożeniach rozwojowych, czyli konieczności wyhamowania rozwoju, ekspansji i intensywności życia miejskiego w dobie katastrofy klimatycznej.
Sporo miejsca poświęcono ekologicznej reorganizacji miast, w tym niezbędnych oszczędności energetycznych wynikających ze wzrostu kosztów. Rozważano również ograniczenie liczby wydarzeń kulturalnych ze względu na trudność utrzymania instytucji kultury w miastach. Jest to problem, z którym boryka się również Olsztyn.
Ogromna liczba obywateli miasta zdecydowała się zamieszkać w gminach ościennych, tym samym zadeklarowała tam płacenie podatków, a miasto Olsztyn nie dostając tych podatków, dalej musi ponosić koszty utrzymania infrastruktury, kultury, oferty opieki nad dziećmi i wielu innych usług komunalnych. Dlatego bardzo mocno obcięte były w naszym mieście dotacje na kulturę.
W ramach ekologicznych rewolucji miejskich w wielu panelach były poruszane tematy transportu aglomeracyjnego. Na naszym przykładzie można odnosić to do transportu w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Olsztyna, który może być porównywany do KZK GOP - czyli śląskiej konurbacji przemysłowej - połączonych miast Górnego Śląska, które mają już tradycyjnie bardzo gęstą wspólną sieć transportową.
Kolejnym tematem łączącym wiele paneli eksperckich była Ukraina i pomoc samorządów dla kraju ogarniętego wojną. Na głównej gali 6 marca wieczorem aktywne samorządy i instytucje otrzymały nagrody za mobilizację wobec działań na rzecz Ukrainy.
Komentarze (5)
Dodaj swój komentarz