Już niebawem sezon letni rozpocznie się na dobre. Od początku maja w Centrum Rekreacyjno-Sportowym Ukiel można wypożyczyć sprzęt wodny, a już 19 czerwca zostaną oficjalnie otwarte kąpieliska. Okazuje się jednak, że w Olsztynie jest problem z ratownikami.
- Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie rokrocznie dba o bezpieczny odpoczynek wodny mieszkańców i turystów odwiedzających nasze miasto oferując im w okresie wakacyjnym alternatywne możliwości – piękne i klimatyczne kąpieliska sezonowe nad jeziorem Ukiel i Skanda oraz Wodne Centrum Rekreacyjno-Sportowe Aquasfera. Jest to ogromne wyzwanie, bowiem w okresie letnim do zabezpieczenia tych miejsc potrzeba ponad 50 ratowników – wyjaśnia nam Zbigniew Szymula, rzecznik prasowy Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie.
Problem z pozyskaniem ratowników został już zgłoszony do urzędu miasta. Rajcy na najbliższej sesji, która się odbędzie jutro (29 maja), pochylą się nad tym problemem.
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie pismem z dnia 10 maja 2019 r. poinformował Prezydenta Olsztyna, że z powodu braku ratowników do pracy w sezonie letnim nie jest w stanie zorganizować obsługi Kąpieliska nr 3 Plaża Miejska przy ul. Kapitańskiej 23 oraz Kąpieliska Słoneczna Polana przy ul. Sielskiej 38 położonych nad jeziorem Ukiel
- czytamy w uzasadnieniu dotyczącym zmiany uchwały w sprawie Wykazu Kąpielisk na terenie Gminy Olsztyn.
W Aquasferze przez cały rok są zatrudnieni ratownicy, ale nie mogą oni zostać „przerzuceni” na plaże, bo muszą czuwać na bezpieczeństwem osób korzystających z basenów. Co to oznacza dla kąpielisk?
- W Aquasferze pracuje w trybie ciągłym 21 ratowników, w CRS Ukiel oraz na Kąpielisku Skanda latem jednocześnie ma dyżurować 12 ratowników, a żeby obsada była stała i niezagrożona liczba dyspozycyjnych ratowników musi ostatecznie oscylować wokół minimum 30 osób. W CRS Ukiel strzeżone mają być Kąpieliska nr 1 i nr 2 (po 3 ratowników na jednej zmianie) oraz Wodny Plac Zabaw (4 ratowników na zmianie) i nad jeziorem Skanda (2 ratowników) – dodaje Zbigniew Szymula.
Okazuje się, że OSiR poszukiwania ratowników rozpoczął już w marcu, ale zainteresowanie było nikłe.
- OSiR rozpoczął działania nad projektem #Bezpieczne Wakacje już na początku marca aktywnie poszukując kandydatów i oferując im stawkę w wysokości 16 zł/godz. netto. Aktualnie nad całą logistyką przedsięwzięcia pracuje koordynator Jacek Lendzian, który w ostatnim czasie organizuje dodatkowo bezpłatne szkolenia na ratownika – na ostatni kurs zgłosiło się tylko 6 osób z całego województwa – tłumaczy rzecznik OSiR.
Podobny problem występował już w poprzednich latach, a dotyczy on nie tylko Olsztyna, ale również innych polskich miast.
- Generalnie kwestia kłopotów z obsadą ratowniczą w okresie letnim nie dotyczy tylko Olsztyna, ale całego kraju – przykładem tendencji jest sytuacja choćby w Warszawie czy Elblągu, gdzie samorządy w ostatnim czasie włączają sprawy obsady ratowniczej w zakres działalności Policji Wodnej – podsumowuje Szymula.
W związku z tym, czy kąpieliska przy ul. Kapitańskiej 23 oraz na Słonecznej Polanie przy ul. Sielskiej 38, położone nad Ukielem będą niestrzeżone? O tym przekonamy się już na najbliższej sesji Rady Miasta.
Komentarze (7)
Dodaj swój komentarz