Dziś jest: 28.11.2024
Imieniny: Lesława, Stefana
Data dodania: 2010-10-15 10:09

Iwona Starczewska

W praktyce nieco trudniej

Oddział Kliniczny Pediatrii i Alergologii w Biskupcu gościł studentów III roku kierunku lekarskiego Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Przyszli lekarze biorą udział w seminariach i ćwiczeniach.

reklama
Studenci trzeciego roku kierunku lekarskiego będą się pojawiać w Szpitalu Powiatowym w Biskupcu w każdy czwartek. Przedmiot, którego tajniki będą zgłębiać przez najbliższy rok akademicki to „Propedeutyka pediatrii".

Na pierwszym seminarium  pojawiło się dwudziestu studentów. W czasie tych zajęć  uczyli się w jaki sposób przeprowadzać wywiad z małymi pacjentami i ich rodzicami. W rolę zdenerwowanej mamy chorego 5-latka wcieliła się dr Brygida Piotrowska-Wróbel, wicedyrektor szpitala w Biskupcu, która przez ostatnich 18 lat kierowała Oddziałem Pediatrii i Alergologii. Przepytujący ją Jakub Wrzyszcz, student , nie miał łatwego zadania.


- Specjalnie wybraliśmy bardzo trudny przypadek rozdrażnionej i zdenerwowanej matki, żeby uświadomić studentom, jak ciężkie zadania mogą ich czekać w trakcie pracy lekarza - mówi dr Brygida Piotrowska-Wróbel. 

- Na razie braki w wiedzy medycznej ograniczają pole pytań, które możemy zadać - uważa Jakub Wrzyszcz.

Po zakończeniu seminarium studenci przeszli na oddział pediatrii, gdzie przeprowadzali wywiady z małymi pacjentami oraz podstawowe badania.

- Badaliśmy jamę brzuszną i osłuchiwaliśmy dzieci - mówi Alicja Wojtowicz, studentka z Dobrego Miasta. - Jestem pod wrażeniem przyjęcia, jakie nas spotkało ze strony lekarzy i pielęgniarek. Dzięki ich życzliwości stres wynikający z nowej sytuacji był niezauważalny.

Dyrekcja biskupieckiego szpitala postarała się, żeby studenci dobrze czuli się w placówce. Także rodzice chorych dzieci z zadowoleniem przyjęli obecność studentów na oddziale. Niewykluczone, że część studentów po ukończeniu nauki trafi właśnie do szpitala w Biskupcu.

- To byłoby bardzo ciekawe doświadczenie - uważa Alicja Wojtowicz, która podkreśla, że wybrała kierunek lekarski, bo chce pomagać innym ludziom.

Profesor Jurkowski zwraca uwagę na to, że w całym regionie wciąż brakuje specjalistów.

- Potrzeby w tym zakresie są bardzo duże - mówi prof. Piotr Jurkowski. - Nasz wydział choć w części może przyczynić się do rozwiązania tego problemu.

Źródło: Własne/Powiat Olsztyński

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Ot to 2018-11-12 18:59:55 5.173.*.*
    A pani dr. Wróbel to w końcu jest tylko alergologiem czy pulmonologiem?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl