Co innego z dorosłymi - ustawodawca stwierdził, że nie mają oni obowiązku posiadania karty rowerowej ani motorowerowej (art. 87 pkt 3 kodeksu drogowego stanowi: "Nie wymaga się uprawnienia do kierowania rowerem, motorowerem lub pojazdem zaprzęgowym od osoby, która ukończyła 18 lat).
Rowerzysta powinien pamiętać, że nie wolno mu:
- przejeżdżać rowerem przez przejścia dla pieszych – przekraczając jezdnię rowerzysta musi zsiąść z roweru i przeprowadzić go po pasach,
- jechać bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz stóp na pedałach,
- jechać po jezdni obok innego uczestnika ruchu drogowego,
- czepiać się pojazdów - szczególnie popularne zjawisko na wsiach, gdzie praktykowane jest chwytanie się ciągnika
- zwalniać lub zatrzymywać się bez uzasadnionej przyczyny na przejazdach dla rowerzystów, oraz wjeżdżania bezpośrednio przed jadący pojazd
- jeździć po autostradzie, ani po drodze ekspresowej
Oprócz przepisów opracowanych specjalnie dla rowerzystów musimy pamiętać, że obowiązują ich również przepisy dotyczące innych kierujących - np. zakaz ruchu, nakaz jazdy w określonym kierunku, czy zakaz wjazdu.
Bardzo istotną kwestią jest również kierowanie rowerem pod wpływem alkoholu – pamiętajmy, że przepisy mówią wyraźnie - w zależności od zawartości alkoholu rowerzysta popełnia wykroczenie lub przestępstwo, i w przypadku, kiedy posiada prawo jazdy może je stracić za kierowanie rowerem po alkoholu nawet na 10 lat.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz