Mazowieckie na prowadzeniu
Twórcy publikacji stwierdzili, iż największym sukcesem może pochwalić się województwo mazowieckie, którego PKB wynosi 158 309 mln USD. Dla porównania wynik Ukrainy w 2022 r. to 151 502 mln USD. Pozwala to wysnuć wniosek, iż mazowieckie jest gospodarczo większe i prawie dorównuje Węgrom (168 294 mln USD).
Główny Urząd Statystyczny (GUS) dzieli jednak Mazowsze na dwa regiony. Bierze pod uwagę oddzielnie Warszawę oraz resztę naszego województwa stołecznego. Obserwator Gospodarczy zaznacza, iż z tego względu stolicę Polski można porównać gospodarczo do Etiopii, a pozostały teren mazowieckiego do Estonii.
Autorzy zestawienia podkreślają także, iż jeśli samo województwo mazowieckie znalazłoby się w globalnym rankingu PKB, zajęłoby 57. miejsce na 189., co wydaje się satysfakcjonującym wynikiem.
Na grafice Obserwatora Gospodarczego nasze województwo opisane jest flagą Beninu
Jak wypadło nasze województwo?
Warmia i Mazury zostały porównane do trzech państw: Beninu, leżącego w Afryce Zachodniej, azjatyckiej Mongolii oraz europejskiej Malty. W tym przypadku przełożenie na produkt krajowy brutto oscyluje w granicach 17 500 mln USD. W rankingu zaraz za naszym województwem plasuje się podlaskie oraz świętokrzyskie.
Biorąc pod uwagę skalę ogólnoświatową, Warmia i Mazury zajęłyby 124. miejsce na 189. Jest to wynik bez uwzględniania innych regionów naszego kraju. Gdyby jednak poszerzyć zakres o pozostałe województwa, byłaby to 135. pozycja z 205.
Najmniejsze spośród jednostek podziału administracyjnego w Polsce jest województwo opolskie. Jego PKB można by porównać do Macedonii Północnej.
Odzew internautów
Mapkę obrazującą opisane zestawienie opublikował w serwisie X (dawny Twitter) były wicepremier Polski, Janusz Piechociński. Pod materiałem pojawiło się sporo komentarzy, krytykujących polityka za umieszczanie w sieci tego typu wpisu, sugerując, że porównanie jest niezgodne z prawdą oraz odwołując się do obecnej sytuacji naszego kraju.
- Bujda to jest. Nieprawda.
- Tak, tak, wrzucaj mapki o PKB, jak system prawny się właśnie rozpada i to twoja sprawka.
- Nie no, panie Januszu, idzie pan do domu –
pisali użytkownicy portalu X.
Niektórzy z internautów stwierdzili natomiast, iż tak dobre efekty udało się osiągnąć dzięki odpowiednio prowadzonej polityce byłego rządu Prawa i Sprawiedliwości.
- Brawo PiS.
- Pomyśleć, że wystarczyło osiem lat rozsądnej i mądrej polityki. Ciekawe do czego doprowadzi obecna koalicja.
- Za czasów PiS udział Polski w światowym rankingu wyniósł rekordowe 1% a ludzie i tak wybrali PO
– czytamy w komentarzach.
Autorzy porównania, opublikowanego na stronie "Obserwatora Gospodarczego", stwierdzili z nadzieją, iż „wynik Polski w 2023 r. daje szansę na awans naszego państwa do 20. największych gospodarek świata”.
Komentarze (18)
Dodaj swój komentarz