Warmia i Mazury poza malowniczymi krajobrazami i pięknem przyrody, słyną również z wielu pysznych, choć często zapomnianych, potraw. Tradycja kulinarna to jednak jeden z nieodłącznych elementów regionalnej tożsamości. Warto więc promować nasze gastronomiczne „perełki". Portal Olsztyn.com.pl, Starostwo Powiatowe w Olsztynie, stowarzyszenie Szlak Świętej Warmii oraz partnerzy zamierzają się do tego przyczynić. W przygotowaniu - konkurs pod hasłem „Warmia jest smaczna", którego celem jest promowanie lokalnej kuchni.
- Podróże kulinarne to jedna z najprzyjemniejszych form turystyki, łącząca doznania smakowe czy estetyczne z poznawaniem historii i kultury miejsc, z którymi dana kuchnia jest związana – uważa Andrzej Abako, starosta olsztyński, przewodniczący stowarzyszenia Szlak Świętej Warmii. - Dlatego też chcemy pokazywać naszą Warmię i z tej strony.
Już wiosną 2021 roku starostwo przeprowadziło konkurs na „warmiaczka", czyli „wypiek na co dzień i od święta, który mógłby współgrać z mazurkami na lokalnych, warmińsko-mazurskich stołach wielkanocnych". Jego efektem stało się, m.in. wprowadzenie nietuzinkowych produktów na rynek za sprawą olsztyńskiego Społem.
Temat kuchni regionalnej pojawił się również w wydanej staraniem starostwa i stowarzyszenia w 2023 roku książce „Na szlaku świętej Warmii. Podróżnik kulturalny" w rozdziale „Biesiady i kuchnia warmińska" – można o nich poczytać także na stronach internetowych Szlaku.
Co ciekawe, od 2023 roku Stowarzyszenie Szlak Świętej Warmii przyznaje certyfikat „Warnijskiego Kunsztyku", którym mogą się szczyć także producenci lokalnych wyrobów spożywczych. W tym roku po raz pierwszy certyfikowane zostały również najlepsze, najciekawsze lokale gastronomiczne.
- Na tej bazie „kunsztownej lokalności" tworzymy obecnie projekt o nazwie „Warmia jest smaczna", którego jednym z elementów jest ten nasz wspólny przedświąteczny konkurs - dodaje starosta Abako. - Także w ten sposób chcemy promować nasze dziedzictwo kulinarne, ale także współczesną kuchnię tworzoną przez nas Warmiaków. Zapraszam więc do wspólnej zabawy.
Czekamy na wasze przepisy inspirowane kuchnią warmińską na dania słodkie lub wytrawne wraz z ich zdjęciem. Dla uczestników mamy upominki, dla najlepszych – nagrody. Dla wszystkich znajdzie się coś smacznego.
Szczegóły wkrótce!
* * *
Przepis na Szalej po warmińsku – potrawa z bobu odtworzona na podstawie przepisu z książki Wojciecha Wielądka Kucharz doskonały z 1783 roku przez Jana Kuronia podczas Imienin biskupa Krasickiego zorganizowanych w Smolajnach w 2019 roku.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz