Stare Miasto w Olsztynie
Fot. Visit Olsztyn
Olsztyn to stolica województwa warmińsko-mazurskiego. Niektórzy nie zdają sobie sprawy, iż leży on na terenie historycznej Warmii. Odwiedzając Olsztyn, nie można przegapić serca miasta, czyli starówki. Olsztyńskie Stare Miasto, choć niezbyt dużych rozmiarów, przyciąga swoim klimatem. Kolorowe, zabytkowe kamieniczki, kamienne deptaki, zamek, w którym niegdyś mieszkał Mikołaj Kopernik, amfiteatr czy Wysoka Brama to najświetniejsze atrakcje tego miejsca. Na Starówce znajduje się także wiele restauracji i urokliwych kafejek. W okresie wakacyjnym oraz świątecznym odbywają się tu różne imprezy kulturalne.
Plaża Miejska w Olsztynie
Fot.Ośrodek Sportu I Rekreakcji w Olsztynie
Plaża Miejska w Olsztynie to idealne miejsce na wakacyjny relaks. W związku z tym, że Warmia i Mazury słyną z jezior, warto się wybrać nad jedno z nich właśnie w stolicy województwa. Na plaży nad jeziorem Ukiel znajduje się rozbudowana infrastruktura turystyczna. Oprócz deptaków, pomostów czy fontann, znajdziemy piaszczystą plażę, leśny, nowoczesny plaż zabaw, mini trampoliny, a także mnóstwo kafejek i barów. Sezonowo na jeziorze pojawia się również dmuchany tor przeszkód.
Park Centralny w Olsztynie
Fot. Visit Olsztyn
Olsztyński Park Centralny to jeden z największych i najnowocześniejszych parków miejskich w stolicy regionu. Pośród znajdującej się w nim zieleni, prowadzą drewniane deptaki oraz ścieżki rowerowe. Przez park płynie rzeka Łyna, nad którą znajdują się schodkowe trybuny. W samym centrum obiektu mieści się duża fontanna, która będzie niewątpliwą atrakcją dla nieco mniejszych podróżników.
Muzeum Przyrody w Olsztynie
Fot. Visit Olsztyn
Miejscem, godnym polecenia, jest także Muzeum Przyrody, znajdujące się w stolicy Warmii i Mazur. W muzeum zgromadzone są zwierzęce okazy z całego świata. Wypchane figury zwierząt przedstawiane są w kompozycjach, przypominających ich naturalne środowisko. Oprócz okazów, które może obserwować w Polsce, zgromadzono tam także zwierzęta egzotyczne z całego świata.
Kalwaria Warmińska w Głotowie
Fot. Encyklopedia Warmii i Mazur
Nieopodal lezącego na Warmii Dobrego Miasta, znajduje się miejscowość Głotowo. To tam mieści się niepowtarzalny obiekt zwany Kalwarią Warmińską. Rozlokowany w lesie zespół kaplic, symbolizujących stacje Męki Pańskiej, jest niepowtarzalnym zabytkiem na tych terenach. Kapliczki pochodzą z XIX w., a swoim ułożeniem przypominają typografię Jerozolimy, gdzie odbyła się pasyjna scena biblijna. Oprócz kapliczek, na terenie kalwarii zbudowano także ścieżki spacerowe i mostki. Miejsce w całości przypomina leśny wąwóz, co nadaje mu specjalnego klimatu.
Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim
Fot. Zamek w Lidzbarku Warmińskim
W Lidzbarku Warmińskim znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków gotyckich nie tylko na Warmii, ale i w Polsce. Zamek został zbudowany na planie czworoboku. Na każdym jego wierzchołku znajduje się wieża, a wokół niego - mur obronny. Po środku zamku widać kwadratowy, kamienny dziedziniec. Sam obiekt zbudowany został z czerwonej cegły. Niegdyś był siedzibą biskupów Warmińskich, sprawujących władze świecką oraz duchowną na tych terenach. Dziś wewnątrz zamku znajduje się muzeum. Obiekt został w 2018 r. ustanowiony pomnikiem historii.
Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce
Fot. Archidiecezja Warmińska
Na Warmii znajduje się także niesamowite miejsce, zwane „Częstochową północy”, ze względu na licznie przybywających tam pielgrzymów. Mowa o Sanktuarium Maryjnym w Świętej Lipce. To tam w XIV w. objawiła się Matka Boska. Świątynia w Świętej Lipce zachwyca swoją dekoracyjnością i monumentalnością. Powstała w XVII w. co widać po jej bogatych, barokowych zdobieniach. Wnętrze sanktuarium jest gęsto złocone, natomiast jego fasada jest czerwono-różowa.W 2018 r. kościół również został ustanowiony pomnikiem historii.
Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku
Fot. Archikatedra we Fromborku
Bazylika we Fromborku powstała już w XIV w. i aż do naszych czasów przetrwała w niezmienionej formie (z wyjątkiem odbudowanego dachu), pomimo częstych najazdów krzyżackich. Świątynię zbudowano z czerwonej cegły. Wewnątrz na sklepieniu można zauważyć neogotyckie freski. Bazylika z pewnością warta jest obejrzenia, ze względu na swoją nietuzinkową architekturę.
Reszel
Fot. Zamek Reszel
Reszel to urokliwe miasteczko na Warmii, które z pewnością warto odwiedzić. Kamienne, miejskie uliczki, kawiarenki i restauracje nadają szczególnego klimatu średniowiecza oraz miałomiasteczkowości. Na terenie Reszla znajduje się świetnie zachowany zespół staromiejski oraz zamek z XIV w. Gotycka budowla otwarta jest na turystów, dzięki czemu podróżnicy mogą przejść się po krużgankach oraz obejrzeć dziedziniec fortecy. Reszel uważany jest za najpiękniejsze miasteczko na Warmii, o czym warto jest się przekonać na własne oczy.
Gietrzwałd
Fot. Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej
Niedaleko Olsztyna (ok. 26 km) znajduje się warmińska „Kraina Cudów”. Wieś Gietrzwałd, podobnie jak Święta Lipka, uznawana jest za miejsce objawień maryjnych. To tam w XIX w., na przykościelnym klonie pokazała się Matka Boska. Od tej pory do Gietrzwałdu przybywają pielgrzymki wiernych. Do najciekawszych atrakcji wsi można zaliczyć cudowne źródełko, drogę krzyżową z kapliczkami oraz Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.
Komentarze (23)
Dodaj swój komentarz