Powódka w grudniu 2017 r. wniosła do Sądu Okręgowego w Olsztynie pozew przeciwko Skarbowi Państwa – wojewodzie warmińsko-mazurskiemu o odszkodowanie za utracone gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 24 ha wraz ze znajdującymi się na nim zabudowaniami, położone na terenie gminy Gietrzwałd. W styczniu 2022 r. powódka rozszerzyła powództwo.
W uzasadnieniu pozwu Warmiaczka podniosła, że 20 maja 1978 r. wraz z mężem wyjechała na pobyt stały do Niemiec pozostawiając gospodarstwo rolne bez użytkowania. Natomiast już 23 maja 1978 r., decyzją naczelnika gminy Gietrzwałd, została wraz z mężem bezprawnie pozbawiona prawa własności do tej nieruchomości. Po wyjeździe za granicę ich gospodarstwo zostało przejęte na rzecz Skarbu Państwa, a z czasem działki zostały zbyte przez Skarb Państwa innym osobom oraz przeszły na własność Państwowych Gospodarstw Leśnych Lasów Państwowych.
W 2014 r. powódka wraz z mężem rozpoczęła starania o odszkodowanie za utraconą nieruchomość w gminie Gietrzwałd. Po śmierci męża kobieta jako jego jedyna spadkobierczyni nabyła prawo do całości nieruchomości. 16 sierpnia 2017 r. minister rolnictwa i rozwoju wsi unieważnił w całości decyzję naczelnika gminy Gietrzwałd z 1978 r. Ten następnie wniósł o oddalenie powództwa w całości.
Jednak Sąd Okręgowy w Olsztynie wyrokiem z 14 lipca 2022 r. w zdecydowanej części uwzględnił powództwo, zasądzając od Skarbu Państwa na rzecz powódki odszkodowanie, a w pozostałym zakresie powództwo oddalił.
Sąd zasądził również na rzecz Warmiaczki zwrot kosztów procesu, w tym kosztów zastępstwa procesowego.
Olsztyński sąd ustalił, że powódka oraz jej mąż zostali bezprawnie pozbawieni prawa własności nieruchomości, przez co ponieśli szkodę majątkową.
Wyrok nie został zaskarżony i jest już prawomocny.
Pozwany zaskarżył jednak orzeczenie zasądzające odsetki ustawowe od kwoty głównej odszkodowania oraz część dotyczącą zwrotu kosztów procesu.
Komentarze (27)
Dodaj swój komentarz