Warmiński Zespół Ludowy „Szemel” powstał na terenie gminy Gietrzwałd ponad 2 lata temu, w okolicach obchodów 670-lecia Gietrzwałdu. To amatorska grupa taneczno-wokalna, której członków połączyła fascynacja ludowizną i zamiłowanie do tańca warmińskiego.
Po kilku miesiącach prób, pod okiem instruktorki zespołu, Anety Jastrzębskiej, projekt zadebiutował na festynie z okazji obchodów 670-lecia Gietrzwałdu. Próby grupy odbywają się w Domu Kultury w Sząbruku. Natomiast projekt działa pod auspicjami Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Gietrzwałdzie, a powstał dzięki wsparciu, jakiego gmina udzieliła Stowarzyszeniu Gmina Pełna Cudów.
Co ciekawe, słowo „szemel” oznacza postać z warmińskich obrzędów ludowych, jeździec na koniu w orszaku kolędników.
- Jeśli chcemy – a przecież chcemy, prawda? – czuć się tu na Warmii Warmiakami, powinniśmy wiedzieć o tej ziemi, jej historii, kulturze, obrzędowości – dużo więcej, niż (przeciętnie licząc) wiemy. Szemel nam z pewnością w tym pomoże – czytamy na stronie internetowej Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Gietrzwałdzie.
Zespół pnie się po szczeblach kariery, tym samym promując region. W ostatnim czasie „Szemel” zaprezentował umiejętności podczas międzynarodowego festiwalu folklorystycznego „Mediterranean Folk Fest” w hiszpańskim Lloret de Mar.
- Kiedy nasza instruktorka powiedziała „Czy jesteście gotowi by pokazać się światu?”, zamarliśmy, a jednocześnie pojawiła się myśl „Tak! Chcemy to zrobić”. Wysłaliśmy zgłoszenie. Po tygodniu przyszła wyczekiwana przez nas informacja o zakwalifikowaniu się naszej grupy na festiwal – informują członkowie zespołu.
Warto wspomnieć, iż grupa zorganizowała zrzutkę na popularnym serwisie, aby zebrać środki potrzebne na wyjazd. Finalnie zbiórka osiągnęła kwotę 3750 zł.
Warmiński Zespół Ludowy „Szemel” zaprezentował swoje umiejętności podczas drugiego dnia festiwalu, w sobotę (12 października), wykonując aż 7 tańców. Artyści mieli okazję również wzięcia udziału w warsztatach czy zawarcia nowych, międzynarodowych znajomości.
Co ciekawe, w zespole występują amatorzy taneczni z różnych branż. Są to m.in. managerowie, fotografowie, wykładowcy, czy przedstawiciele branży IT.
Gratulujemy sukcesu!
Komentarze (4)
Dodaj swój komentarz