W całej Polsce są tworzone grupy pod nazwą Speed. To samo tyczy się Warmii i Mazur. Oddelegowani do niej funkcjonariusze będą m.in. ścigać piratów drogowych, łapać kierowców jeżdżących na podwójnym gazie (nie tylko alkoholowym, ale również narkotykowym) oraz interweniować w przypadku nielegalnych wyścigów.
– Prędkość jest główną przyczyną zdarzeń oraz wypadków w ruchu drogowym. W skład grupy będą wchodzili najbardziej doświadczeni policjanci z całego województwa warmińsko-mazurskiego. Grupa Speed to odpowiedź na oczekiwania społeczeństwa, bo kierowcy przesyłają nam na skrzynkę odbiorczą filmiki bądź zdjęcia osób nie przestrzegających przepisów drogowych – powiedział na konferencji Krzysztof Wasyńczuk, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie.
Grupa ta bazuje na doświadczeniach stołecznej policji, bowiem to w Warszawie powstała pierwsza tego typu komórka zajmująca się piratami drogowymi.
– Grupa powstała, aby ukrócić zapędy kierujących, którym nie leży na sercu bezpieczeństwo i rażąco naruszają przepisy ruchu drogowego i w związku z tym stwarzają realne zagrożenie nie tylko zdrowia, ale życia innych uczestników ruchu drogowego – dodał Krzysztof Wasyńczuk.
Grupa Speed rozpoczęła działanie od piątku (19 lipca) na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W jej skład wchodzi kilkunastu funkcjonariuszy, którzy mają do dyspozycji nowe, bardzo szybkie pojazdy bmw – trzy są oznakowane, osiem jest nieoznakowanych. Oprócz tego będą korzystać także z dotychczasowych pojazdów marki skoda.
– Dobór policjantów był dosyć specyficzny, bo są to policjanci, którzy charakteryzują się odpowiednimi kwalifikacjami zawodowymi i doświadczeniem. Mają też specjalistyczne przeszkolenie do obsługiwania przyrządów kontrolno-pomiarowych. Myślę, że ich praca wpłynie na wymierne efekty w poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego – powiedział Maciej Surowiec, zastępca naczelnika Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji.
Jeżeli chodzi o dyslokowanie zespołów, to Maciej Surowiec przyznał, że będą się opierali przede wszystkim na analizach stanu bezpieczeństwa, które opracowywane są w komendzie wojewódzkiej i powiatowych komendach. Nieoficjalnie wiadomo, że patrolowane będą drogi krajowe, ale także powiatowe, gdzie dochodzi do największej liczby zdarzeń i wypadków. Mają też kontrolować trzeźwość kierowców.
– Ideą grupy jest reagowanie nie tylko na nadmierną prędkość, ale również na niebezpieczne wykroczenia: nieprawidłowe wyprzedzanie czy niebezpieczne zachowania kierujących wobec pieszych, bo tych zdarzeń też jest sporo na naszym terenie – tłumaczy Maciej Surowiec.
Na stanie grupy są również urządzenia trucam do pomiaru prędkości z wizualizacją (zdjęcie oraz krótki materiał filmowy), a także alkomaty i urządzenia do badania śliny kierowców na obecność środków niedozwolonych, czyli narkotyków i dopalaczy. Badanie w ciągu kilku minut obrazuje czy kierujący był pod wpływem substancji niedozwolonych.
Komentarze (14)
Dodaj swój komentarz