Dziś jest: 21.11.2024
Imieniny: Janusza
Data dodania: 2011-02-17 11:12

Iwona Starczewska

Wciąż wyłudzają metodą ''na wnuczka''

Policjanci znów odnotowali próbę oszustwa metodą ''na wnuczka''. Kobieta, która odebrała telefon zachowała zimną krew i po zakończeniu rozmowy z rzekomym członkiem swojej rodziny, zadzwoniła na Policję.

reklama
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Iławie poinformowani zostali o próbie oszustwa mieszkanki Iławy metodą na tzw. „wnuczka”. Policjanci ustalili, że kobieta odebrała telefon i w słuchawce usłyszała głos mężczyzny podającego się za jej wnuczka. Mieszkanka Iławy zachowała zimną krew. Sprawdziła, czy mężczyzna był faktycznie osobą, za którą się podawał. Gdy kobieta zapytała sprawcę o imię ojca, głos w słuchawce na chwilę zamilkł, po czym oszust podał niewłaściwe imię. Kobieta rozłączyła się i poinformowała o całej sytuacji policję. Kryminalni już podjęli działania w celu ustalenia sprawcy.

Sposób działania sprawcy z reguły jest taki sam. Osoba telefonująca do swojej ofiary, często osoby starszej, zamieszkującej samotnie i mogącej posiadać jakieś oszczędności przedstawia się jako członek rodziny. Twierdzi, że potrzebuje pożyczyć pieniądze, bo znalazł się w trudnej sytuacji. Gdy sprawcy uda się przekonać ofiarę do pożyczki, informuje, że po odbiór gotówki stawi się jego kolega. Po otrzymaniu pieniędzy rzekomy wnuczek przepada bez śladu.

Do podobnych oszustw dochodziło już na terenie całego kraju. Przed osobami wyłudzającymi pieniądze od starszych osób ostrzegają systematycznie ogólnopolskie media. Dlatego też apelujemy do osób, które zostały oszukane lub miały kontakt z oszustem o informowanie Policji o każdym takim przypadku pod alarmowym numerem telefonu 997 lub telefonem stacjonarnym iławskiej Policji (89) 640-72-00. Ważne jest, aby pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jeśli osoba w rozmowie telefonicznej podaje się za członka naszej rodziny i prosi o pożyczenie pieniędzy, sprawdźmy, czy jest to prawdziwy krewny. Oddzwońmy do niego lub skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje pomocy o jaką prosi.

Opowieści i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują przestępcy bywają bardzo różne, a ich pomysłowość w tym zakresie nie zna granic. Jednak wspólnym elementem ich działania jest wytypowanie przyszłych ofiar, szczególnie w gronie osób starszych, najczęściej mieszkających samotnie. Złodzieje, czy oszuści chcą zdobyć zaufanie pokrzywdzonych, odwrócić ich uwagę, albo wręcz przekonać gospodarzy, by wpuścili nieznajomych do mieszkania. Dlatego też pamiętajmy o ograniczonym zaufaniu do obcych.

Najczęściej, aby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa wystarczają zwykłe środki ostrożności i przestrzeganie kilku podstawowych zasad.

Nigdy nie należy otwierać drzwi bez sprawdzenia, kto i po co przyszedł – trzeba spojrzeć przez wizjer i zapytać o powód wizyty. Jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi, należy sprawdzić telefonicznie, czy był on do nas kierowany.

Jeżeli już musimy kogoś wpuścić do domu, nie zostawiajmy go ani na chwilę samego. Najlepiej, żeby towarzyszyli nam wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny.

Nie przekazujmy akwizytorom, czy inkasentom żadnych pieniędzy i nie podpisujmy z nimi żadnych umów.

To samo dotyczy sytuacji, kiedy dzwoni do nas osoba podająca się za członka rodziny i prosi o pieniądze. W takiej chwili powinno się nam zaświecić przysłowiowe czerwone światło. Sprawdźmy najpierw, czy zadzwonił do nas prawdziwy krewny, oddzwońmy do niego lub skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to osoba, za którą się nasz rozmówca podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje pomocy finansowej.

Pamiętajmy, by rozmówcy nie udzielać przez telefon żadnych informacji, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mówmy o swoich planach życiowych, czy członkach rodziny.

Pamiętajmy, aby zawsze, kiedy zaistnieje taka sytuacja o swoich podejrzeniach powiadomić Policję.

Źródło: KWP Olsztyn

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl