Są oczywiście i prywatne placówki opiekuńcze. Jednak koszt miesięcznej opieki nad dzieckiem jest tu znacznie wyższy niż w żłobku. Wielu rodziców nie stać na umieszczenie pociechy w prywatnym ośrodku. Projekt nowej ustawy resortu pracy być może rozwiąże problem ze znalezieniem miejsca w żłobku.
Obecnie żłobki podlegają Ministerstwu Zdrowia, co oznacza, że są traktowane jak zakłady opieki zdrowotnej. Każdy żłobek musi więc spełniać takie same warunki lokalowe i sanitarne, co szpital (np. określona wysokość sufitu, specjalistyczny sprzęt medyczny itp.). Dodatkowo placówka zatrudnia tylko osoby z wykształceniem medycznym, ponieważ wszelkie czynności pielęgnacyjne są świadczeniami zdrowotnymi i muszą być wykonane przez osobę, posiadającą odpowiednie kwalifikacje.
Wszystkie te wymogi sprawiają, że zakładanie żłobków jest skomplikowane i bardzo kosztowne. Dlatego liczba tych ośrodków jest tak mała, a powstawanie nowych rozciąga się w czasie.
Projekt nowej ustawy zakłada, że nadzór nad żłobkami będzie sprawowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Oznacza to mniej skomplikowane procedury i mniej rygorystyczne przepisy. W praktyce projekt ma ułatwić zakładanie nowych placówek. Zostaną również obniżone wymagania lokalowe, co umożliwi powstawanie żłobków przy zakładach pracy i przy uczelniach wyższych.
W myśl nowej ustawy, pracę w żłobku znajdą również nauczyciele wychowania przedszkolnego i pedagodzy opiekuńczo-wychowawczy. Odpowiednie szkolenia mają przygotować wszystkich opiekunów do pracy z małymi dziećmi. Dodatkowo, jeśli w żłobku będzie przebywało więcej niż 20 dzieci, obowiązkowo znajdzie się tam wykwalifikowana pielęgniarka lub położna.
Żłobek będzie czynny przez 10 godzin dziennie. Godziny opieki nad dziećmi mają być ustalane indywidualnie z rodzicami. To pozwoli dostosować czas przebywania malucha w placówce do godzin pracy rodziców.
Olsztyński żłobek kosztuje miesięcznie ok. 250 zł. Jednak mała ilość miejsc, zmusza pracujących rodziców, do wynajęcia niani. Opiekunce do dziecka trzeba zapłacić 600-1200zł. Dla tych, którzy zdecydują się na taką formę opieki, ustawa przewiduje ulgi. Przy zawieraniu umowy z nianią, rodzice zostaną zwolnieni z odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, za które zapłaci państwo.
Założenia do projektu zostały przyjęte przez Radę Ministrów w marcu 2010 roku. Jesienią ma on być skierowany do Sejmu. Jeśli tempo prac parlamentarnych będzie szybkie, nowa ustawa może wejść w życie już od 2011 roku. W tej chwili do żłobków chodzi tylko 2 proc. dzieci w Polsce. Resort pracy ma nadzieję, że nowa ustawa zwiększy liczbę maluchów w takich palcówkach i ułatwi kobietom powrót na rynek pracy.
A | A | A
Data dodania: 2010-07-23 09:48
Ostatnia aktualizacja 2014-07-15 13:41
Ostatnia aktualizacja 2014-07-15 13:41
WeronikaPieloch
Więcej żłobków dla najmłodszych
Projekt ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech, trafi pod obrady rządu już w przyszłym tygodniu. Jeśli ustawa wejdzie w życie, umożliwi tworzenie żłobków na prostszych warunkach niż dotychczas i ureguluje inne formy opieki nad małymi dziećmi.
reklama
Źródło: MPiPS/własne
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz