Tesco ogłosiło, że zwolnieni pracownicy dostaną odprawy pieniężne zależne od ich stażu pracy. Osoby, które pracowały w firmie krócej niż dwa lata mogą liczyć na jednomiesięczne wynagrodzenie. Ci, którzy zatrudnieni byli powyżej dwóch lat (do ośmiu) mogą spodziewać się dwumiesięcznego wynagrodzenia. Pieniądze za trzy miesiące otrzymają pracownicy pracujący dłużej niż osiem lat.
Na początku czerwca w rozmowie z nami Sabina Polska, przewodnicząca Warmińsko-Mazurskiej Komisji Oddziałowej NSZZ Solidarność Pracowników „Tesco Polska”, powiedziała, że związkowcy będą starali się o rekompensaty dla zwalnianych pracowników. Powróciliśmy do tematu, dlatego też ponownie skontaktowaliśmy się z przewodniczącą regionalnego oddziału.
– Zarząd postawił na swoim, ale nie jesteśmy w najgorszej sytuacji, bo dostaniemy rekompensaty – skomentowała decyzję zarządu Sabina Polska.
Firma rzeczywiście zaoferowała zwalnianym, oprócz ustawowej odprawy pieniężnej, jedną dodatkową pensję brutto. Przyzna ją tym, którzy zgodzą się na odejście za porozumieniem stron. Pracownicy muszą spełnić ważny warunek, od dnia 25 czerwca do dnia rozwiązania umowy (w Olsztynie sklep zamknięty zostanie pod koniec lipca) muszą wykonać świadczenie pracy z zachowaniem 100-procentowej obecności. Przez ten okres pracownik nie może mieć tzw. nieobecności nieplanowanych, czyli chociażby udać się na zwolnienie lekarskie.
Tesco Polska rozważa także możliwość skorzystania z dobrowolnych odejść pracowników uprawnionych do świadczeń przedemerytalnych.
Zarząd firmy postanowił zwolnić 1480 pracowników w całej Polsce. Jednak związkowcy nie są zadowoleni z tej decyzji. W ich oficjalnym oświadczeniu możemy przeczytać m.in. że obecne zatrudnienie już jest na niskim poziomie i dalsze zwolnienia mogą pogorszyć sytuację zarówno firmy, jak i pracowników.
17 czerwca 2019 r. w Krakowie odbyło się spotkanie dot. zwolnień grupowych ogłoszonych przez Tesco 4 czerwca 2019 r.
Pracodawca przedstawił swoją propozycję warunków na których zostaną zwolnieni Pracownicy, organizacje związkowe działające w Tesco Polska nie wyraziły zgody na propozycję Przedstawicieli Pracodawcy (propozycja Pracodawcy została objęta tajemnicą przedsiębiorstwa do zakończenia konsultacji tj. do 24 czerwca).
W odpowiedzi organizacje związkowe przedstawiły swoją propozycję dot. zwolnień Pracowników w zamykanych sklepach oraz Centrum Dystrybucji. Propozycja związków zawodowych to utrzymanie zasad obowiązujących z ostatniego porozumienia pomiędzy Tesco Polska a Organizacjami Związkowymi ws. zwolnień grupowych w zamykanych sklepach.
Przedstawiciele Pracodawcy nie wyrazili zgody na propozycję Związków i podtrzymali swoje stanowisko.
Natomiast jeśli chodzi o zwolnienia grupowe pracowników sklepów (poza zamykanymi) wszystkie organizacje związkowe działające w Tesco Polska, w trosce o dobro firmy i zatrudnionych w niej pracowników, nie wyrażają zgody na ograniczenie zatrudnienia w sklepach, stojąc na stanowisku, że obecne zatrudnienie już jest na niskim poziomie i dalsze ograniczenie będzie ze szkodą zarówno dla Pracowników jak i dla Tesco Polska.
– możemy przeczytać w oficjalnym oświadczeniu NSZZ Solidarność „Pracowników Tesco”.
Komentarze (7)
Dodaj swój komentarz