Na Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie znajduje się wyjątkowy zabytek - tablica astronomiczna, wykonana przez Mikołaja Kopernika. Jest to jedyna na świecie tego typu pamiątka po wielkim astronomie. Tablica łączyła w sobie dwie funkcje: zegara oraz kalendarza słonecznego i pozwalała na określenie momentu wiosennego i jesiennego przejścia Słońca przez równik.
Uroczystego otwarcia dokonała Wioletta Śląska-Zyśk, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego. Podkreślając związek kierunków rozwoju turystyki w województwie z twórczością Mikołaja Kopernika, zwrócono uwagę na zapisy Strategii Rozwoju Turystyki do roku 2025, w której Szlak Kopernikowski jest jednym z produktów, mających dużą szansę stać się nie tylko marką regionu, lecz także kraju.
Wicemarszałek akcentowała także znaczenie współpracy w procesie kreowania silnej marki regionu. Wskazała także na potrzebę ciągłego dokładania starań aby ofertę kierowaną do turysty rzetelnie przygotowywać i stale wzbogacać dbając jednocześnie o jej atrakcyjność i wiarygodność. Życzyła licznie zebranym gościom świeżych, wiosennych pomysłów oraz odwagi do podejmowania działań na miarę dokonań Kopernika.
Z kolei Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, opowiedział o pozycji miasta na Szlaku Kopernikowskim, przybliżając zebranym tegoroczne plany związane z promocją miasta na Szlaku Kopernikowskim. Działania te silnie korespondują z życiem i pracą Mikołaja Kopernika na Warmii.
Przypomniał także, o obchodzonym w ubiegłym roku jubileuszu przybycia Mikołaja Kopernika na zamek w Olsztynie.
Konferencja została zorganizowana przez Departament Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Wydział Promocji Urzędu Miasta Olsztyna. Wzięli w niej udział, parlamentarzyści, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorcy, przedstawiciele instytucji kultury, pasjonaci astronomii i postać Mikołaja Kopernika.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz