Teren między ul. Krasickiego a nową ul. Pstrowskiego w przyszłości stanie się nowym osiedlem. Tu powstaną bloki i domki jednorodzinne. Dlatego też muszą się tutaj znaleźć także drogi dojazdowe. Władze miasta postanowiły wyjść naprzeciw oczekiwaniom organizacji broniących praw kobiet, które apelowały, że w Olsztynie jest zbyt mało żeńskich patronek nazw ulic (niecałe 30 w porównaniu do 600 dróg w mieście). Ustalono, że na nowym osiedlu pięć arterii otrzyma nazwiska wybitnych kobiet związanych z literaturą. Będą to: Maria Dąbrowska, Zofia Nałkowska, Eliza Orzeszkowa, Agnieszka Osiecka i Wisława Szymborska.
Ta ostatnia postać budzi kontrowersje ze względu na swoją działalność w pierwszych latach po wojnie. Dlatego też Rada Osiedla Mazurskiego ma wątpliwości co do nazwania ulicy nazwiskiem Szymborskiej. W tym celu osiedlowi radni swoją opinię skierowali do ratusza.
– Nie tyle się sprzeciwiamy, co nie wyrażamy zachwytu. Drogą głosowania uznaliśmy, że Wisława Szymborska nie jest najlepszą opcją na patronat tej ulicy. Większość z nas uznała tak z dwóch powodów. Po pierwsze pani Wiesława od 1945 do 1953 roku aktywnie włączyła się w ówczesne przemiany ustrojowe. Ponadto, radni podkreślili, że nigdy jednoznacznie się nie odcięła od tamtego okresu – powiedział w rozmowie z nami Jacek Moczulski, przewodniczący Rady Osiedla Mazurskie.
Dodał także, że nie wszyscy radni podjęli takie stanowisko. Jego zdaniem ludzi powinno oceniać się po całości twórczości, a nie po wybranym okresie z życiorysu.
Postanowiliśmy dowiedzieć się, czy radni miejscy wezmą tę opinię pod uwagę.
– Słyszałem o tej opinii. Muszę powiedzieć, że jestem lekko zdziwiony i nie do końca ją podzielam. Oczywiście, posiłkujemy się opiniami rad osiedli, ale nie są one wiążące. Jako Komisja Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska rozpatrzymy ten głos, ale ostateczny werdykt w tej sprawie wydadzą radni – wyjaśnił nam Łukasz Łukaszewski, przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Rady Miasta Olsztyna.
Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku w Prowencie, zmarła 1 lutego 2012 roku w Krakowie. Była jedną z najsławniejszych polskich poetek i eseistek. W 1996 roku otrzymała literacką nagrodę Nobla. Rzeczywiście, w latach powojennych, gdy Polska była pod jarzmem stalinizmu, poetka pisała wiersze w duchu socrealizmu. Jednak w późniejszych czasach nie włączyła ich do swoich antologii.
W 2009 roku w książce „O noblistach, kabaretach, przyjaźniach, książkach, kobietach”, jej autor Jerzy Illg zacytował odpowiedź Wisławy Szymborskiej na zarzuty związane z jej wczesną powojenną twórczością.
No cóż, miałam nieszczęście być kiedyś istotą młodą, łatwowierną, słabo zorientowaną w sprawach, które powinnam była od razu należycie oceniać. Niektórzy mają jednak prawo sądzić mnie za to surowo – jeżeli są naprawdę przekonani, że kilka wierszy wtedy napisanych więcej waży na szali niż wszystkie, które napisałam potem.
– tak powiedziała poetka.
Komentarze (12)
Dodaj swój komentarz