Poseł Porozumienia, Michał Wypij, w sierpniu złożył kilka interpelacji w Sejmie. O jednej z nich pisaliśmy w artykule pt. „Wojna w Zjednoczonej Prawicy? Posłowi Porozumienia nie podobają się zarobki podwładnego wojewody warmińsko-mazurskiego”. Poseł zwrócił uwagę na wysokość zarobków Pawła Żukowskiego, dyrektora generalnego urzędu wojewódzkiego.
Tym razem postanowił zająć się rozstrzygnięciami nadzorczymi wydanymi przez Artura Chojeckiego, wojewodę warmińsko-mazurskiego. Otóż według informacji Wypija Chojecki w okresie od 1 stycznia 2019 roku do 30 czerwca 2020 roku wydał 30 zaskarżonych rozstrzygnięć nadzorczych, a w 10 zapadły wyroki o ich uchyleniu w całości lub w części.
W tym celu poseł napisał interpelację do Mariusza Kamińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji, w której zapytał o to, jakie czynniki są przyczyną tak licznych przegranych spraw oraz o to, czy i jakie mogą zostać wprowadzone działania naprawcze, aby poprawić jakość wydanych przez wojewodę rozstrzygnięć nadzorczych.
Pełna treść interpelacji znajduje się poniżej:
Jedną z podstawowych funkcji wojewody jest sprawowanie funkcji organu nadzoru nad jednostkami samorządu terytorialnego w sprawie zgodności ich działania z prawem. Jedną z form prawnych sprawowanego nadzoru jest wydawanie rozstrzygnięć nadzorczych w stosunku do aktów prawnych stanowionych przez jednostki samorządu terytorialnego, które są zaskarżalne do sądów administracyjnych.
Z posiadanych przeze mnie informacji wynika, iż w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 30 czerwca 2020 r. na 30 spraw rozpatrywanych przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oraz Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie ze skarg jednostek samorządu terytorialnego województwa warmińsko-mazurskiego na rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody warmińsko-mazurskiego aż w stosunku do 10 rozstrzygnięć nadzorczych zapadły wyroki o ich uchyleniu w całości lub w części. Oznacza to, że 30% zaskarżonych rozstrzygnięć nadzorczych wojewody warmińsko-mazurskiego zostało wydanych z naruszeniem prawa.
Taki stan rzeczy, w mojej ocenie, powoduje ogromną niepewność prawną co do legalności wydawanych rozstrzygnięć nadzorczych wojewody warmińsko-mazurskiego.
Mając powyższe na uwadze, zwracam się z uprzejmą prośbą do Pana Ministra o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:
1. Jakie czynniki są przyczyną tak wysokiego (ok. 30%) przegranych przed sądami administracyjnymi spraw ze skarg jednostek samorządu terytorialnego na rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody warmińsko-mazurskiego?
2. Czy i jakie mogą zostać wprowadzone działania naprawcze celem poprawy jakości wydawanych przez wojewodę warmińsko-mazurskiego rozstrzygnięć nadzorczych?
– możemy przeczytać w interpelacji.
My także opisywaliśmy w artykule pt. „Wojewoda musi zwrócić pieniądze mieszkańcom Biskupca. W tle Egger” jedną z przegranych spraw wojewody, która dotyczyła protestu mieszkańców Biskupca, którzy nie chcieli, aby fabryka powstała koło ich domów.
Aby wgłębić się w sprawę, musimy cofnąć się do 2017 roku. W lipcu starosta olsztyński Andrzej Abako zadecydował, że nikt z mieszkańców Biskupca nie jest stroną ws. wydania pozwolenia budowlanego dla fabryki Egger. Było to związane z protestem biskupczan, którzy nie chcieli, aby zakład zlokalizowano koło ich domów.
Mieszkańcy odwołali się od tej decyzji starosty. Następnie, pod koniec sierpnia, wojewoda Artur Chojecki umorzył postępowanie i uznał, że nikt z odwołujących się nie ma przywileju bycia stroną.
WSA już w grudniu 2017 roku wydał wyrok w tej sprawie – uchylił decyzję wojewody.
W czwartek skontaktował się z naszą redakcją rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego, Krzysztof Guzek, który odniósł się do sprawy. Poniżej przedstawiamy pełną treść sprostowania:
Nie jest prawdą, że wojewoda wydał 30 proc. rozstrzygnięć nadzorczych z naruszeniem prawa.
W założonym w interpelacji Pana Posła Michała Wypija terminie, tj. od 1 stycznia 2019 r. do 30 czerwca 2020 r. Wojewoda Warmińsko-Mazurski wydał 904 rozstrzygnięcia nadzorcze. Spośród nich 33 zostały zaskarżone do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie (stanowi to jedynie 3,6% wydanych w ww. terminie rozstrzygnięć).
Wyrokami sądów administracyjnych uchylono 7 rozstrzygnięć w całości oraz 3 w części (w zależności od przyjętej metodologii, daje to wynik pomiędzy 21% a 30% uchylonych rozstrzygnięć, które zostały zaskarżone).
Biorąc pod uwagę wszystkie rozstrzygnięcia nadzorcze wydane przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego w ww. okresie, 899 z nich pozostaje w obrocie prawnym, co stanowi aż 99,4% wydanych w sumie rozstrzygnięć nadzorczych.
Warto również dodać, że żadne z zaskarżonych rozstrzygnięć nadzorczych nie zostało uchylone przez sąd z powodu błędów formalnych, tj. związanych
z naruszeniem procedury określonej przepisami ustaw samorządowych. Jako przyczyny uchyleń rozstrzygnięć nadzorczych w ww. okresie należy wskazać: dokonanie przez sąd odmiennej od zastosowanej przez organ nadzoru wykładni przepisów prawa materialnego, w szczególności w stosunku do nowych regulacji ustawowych, stanów faktycznych niepodlegających dotychczas orzecznictwu sądowemu lub wynikającej z rozbieżności orzecznictwa sądów administracyjnych, jak przełamanie dotychczasowej sądowoadministracyjnej linii orzeczniczej.
Komentarze (6)
Dodaj swój komentarz