Skrzyżowanie ulic 1 Maja z Piłsudskiego w Olsztynie mijamy niemal codziennie. Niewielu z nas wie, że w miejscu dzisiejszej siedziby jednego z banków - działało kino zbudowano w przedwojennym budynku Hotelu Deutsches Haus. Poznajcie historię zapomnianego, olsztyńskiego kina ''Odrodzenie''.
Kino Odrodzenie otwarto 7 października 1949 r. w przedwojennym budynku Hotelu Deutsches Haus. Wypalone mury hotelu rozebrano po wojnie na cegłę z myślą o odbudowie pozostawiając jedynie jego najstarszą część, czyli budynek dawnego „Capitolu” – kina zaprojektowanego przez Ericha Mendelsohna (w miejscu sali teatralnej hotelu).
Po dwóch latach remontu w tej właśnie części budynku uruchomiono kino. Kino funkcjonowało do 1966 r. Mimo ponawianych remontów stan techniczny budynku pogarszał się z roku na rok. Złożyły się na to skutki zniszczeń wojennych, wypalenie wnętrza budynku, osłabienie fundamentów po podniesieniu poziomu wód powierzchniowych w wyniku zniszczenia wodociągów i kanalizacji, niewłaściwie przeprowadzona odbudowa oraz wzmagający się ruch uliczny, co powodowało pękanie murów.
W latach 60-tych stale zamknięty był jeden z balkonów grożący zawaleniem, z czasem zamknięto również drugi. Kino zakończyło działalność nagle 7 lipca 1966 r.
Konieczną rozbiórkę budynku rozpoczęto w lutym 1967 r. Wyposażenie kina zostało przekazane innym podobnym placówkom.
Pierwszym wyświetlonym w sali filmem był sowiecki obraz pt. Harry Smith odkrywa Amerykę, z polskim dubbingiem. Ostatnimi natomiast, angielski film Fatalny list oraz węgierski Dworek czterech dziewcząt.
Komentarze (8)
Dodaj swój komentarz